TopMenuSW

Världens mest sålda spritsorter 2013

Världens mest sålda spritsorter är en lustig samling varumärken. Med största sannolikhet har du hört talas om höst två eller tre märken på listan.

Med största sannolikhet känner du inte alls till världens mest sålda spritmärke. Försåvitt du inte tidigare läst om det här på BKWine Magazine i någon tidigare spritartikel.

Faktum är att de flesta av spritmärkena på tio-i-topp-listan är lokala eller regionala märken i Asien. Världens mest sålda sprit kommer från Korea och heter Jinro Soju. Soju, även kallad shochu, påminner lite om vodka, det är en ”vit” sprit. Den görs av ris, vete eller korn.

Det finns två ”internationella” (dvs västerländska) spritsorter på listan: Smirnoff vodka och Johnnie Walker whisky, på 4e respektive 8e plats.

Storsäljaren Jinro säljs i en volym av 67 miljoner nioliterskartonger (det som man vanligen mäter spritvolymer i), dvs strax över 600 miljoner liter, vilket är mer än dubbelt så mycket som tvåan, Emperador.

Här är listan på de världens tio mest sålda spritmärken 2013:

Top 10 spirits from the IWSR’s Real 100 list
Rank/BrandCategoryOwnerVolume 2009Volume 2012Volume 2013% chg 12->13
1 Jinro SojuShochu/SojuHite67,36267,71065,660-3
2 EmperadorOther brandyAlliance Global7,10030,00031,9506.5
3 Ruang KaoOther spiritsThai Beverage31,90031,50030,870-2
4 SmirnoffVodkaDiageo23,91026,11825,751-1.4
5 Officer's ChoiceOther whisk(e)yABD12,27718,70524,16429.2
6 McDowell'sOther whisk(e)yUSL/Diageo13,04019,27323,29120.8
7 Chum ChurumShochu/SojuLotte16,77321,27321,8142.5
8 Johnnie WalkerScotch whiskyDiageo14,88018,84719,2882.3
9 CelebrationRumUSL/Diageo11,15717,65718,9047.1
10 Hong Tong 'Liquor'Other spiritsThai Beverage6,50016,37518,50013
Source: The IWSR Database 2014, units: 000’s nine-litre cases

Så nu undrar jag: har du någonsin smakat soju? Och i så fall, hur smakar det?

Källa: IWSR

Ingen stans på listan:

Spiced Swedish akvavit

Spiced Swedish akvavit, copyright BKWine Photography

This post is also available in: Engelska

, , , ,

No comments yet.

Kommentera

  Subscribe to comments:

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.

Dags att boka en vinresa?

Absolut!

Res med oss till Frankrike, Italien, Spanien, Kroatien, Portugal, Sydafrika, Chile, Argentina…

Vi kan mer om vin, och ger dig en bättre, härligare vinupplevelse.

Boka din vinresa här med BKWine Vinresor. Nu!

Boka en vinresa!

Prenumerera på BKWine Brief!

Fyll i din emailadress:

 
Gör dina vänner glada!

Och oss också. Dela och Gilla detta!

Subscribe!