Wine Pictures from BKWine

      |   
 - Hem  |  Home
 - Sök    |  Search

Vad vi gör | Our Business
 - Vinresor
| Wine Tours
 - Kurser, provningar
  
|  Courses, Tastings
 - VinNytt
| BKWine Brief

 Information
 - Artiklar
| Writing
 - Restos, barer, butiker
  
|  Restos, Bars, Shops
 - Producenter
| Producers
 - Böcker
| Books
 - Länkar
| Links

 - Gastronomisk ordlista
  
| Food dictionary

 - Vinbilder | Wine Photos
    (more than 6000 images)

 - Om BKWine | About
 - Kontakta BKWine
  
| Contact BKWine
 - Subscribe!
 

   In English
 
 En français
   Suomeksi


 
 - Vinresor
 - Vinprovningar & Kurser
 - Restaurangtips

 - Bra Vinproducenter
 - Vinböcker
 - Vinbilder
 - Månadens nya viner
 - Vinskolan
 - Monopol-Bloggen
 - Bilderblogg: Vin
 - BKWine Brief Blog
 - BKWines Butik
 - Artiklar
 - Gästskribenter

Nya viner i november 2009

Systembolagets Vinnyheter - månadsutsläppet

av Jack Jakobsson, BKWine

| Åter till innehållsförteckningen | Lite bakgrund | Prenumerera |

Prenumerera

Prenumerera på BKWine Brief så får du information direkt i din brevlåda när våra rekommendationer finns tillgängliga här. Fyll i din email-adress:

Aktuella vinresor

Hög tid att planera in en ny vinresa! :

Vintern/våren 2010
bullet

3-7 februari: Tryffel & vin i Provence och Rhône

bullet

15-23 mars: Sydafrika

bullet

7-11 april: Tre klassiker: champagne, Chablis, Bourgogne

bullet

14-18 april: Bordeaux

bullet

5-9 maj: Toscana, vin & mat

Kontakta oss för specialarrangemang, företagsresor, utbildningsresor, vinklubbar, sommelierresor, konferensresor etc.

Anmäl dig nu! Mer info här.

 

Klicka på knappen med tre små rutor nere till vänster så ser du en lista med videosnuttar på temat. (Intervjuerna är på olika språk: svenska, engelska, franska.)

Systembolaget – lansering 2 november 2009 mm

Bäste vinvän,

Först en oroande nyhet som systembolaget låter meddela genom sin lanseringsplan för år 2010. Jag väljer att börja med att direkt citera ur planen – läs och begrunda, detta kommer att påverka Dig!

Systembolagets fasta sortiment 2010

Det fasta sortimentet tillgodoser efterfrågan hos majoriteten av Systembolagets kunder. Det finns en trygghet, kontinuitet och en långsiktighet i sortimentets sammansättning.

Genom modulsortimentet (BAS och Tilläggsmodul 1–3) säkrar Systembolaget centralt att den enskilda butiken lever upp till denna målsättning. Tilldelningen sker på ett märkesneutralt sätt och baseras på konsumenternas efterfrågan. Merparten av Systembolagets försäljning kommer från modulsortimentet.

Det fasta sortimentet består även av ett antal artiklar som inte är obligatoriska i någon butik. Det kallas det kompletterande sortimentet, eller tilläggsmodul 9. Här säkerställs sortimentets bredd och djup, samt att sortimentet innehåller artiklar även för specifika kundgrupper. Det fasta sortimentet förnyas två gånger per år, i april och oktober. Fasta artiklar lanseras för att antingen komplettera utbudet eller att konkurrensutsätta artiklar. Nyheterna finns tillgängliga under tolv månader, men utvärderas efter nio månader för eventuell fortsatt placering i det fasta sortimentet efter nyhetsperioden.

Systembolagets tillfälliga sortiment 2010

Det tillfälliga sortimentet erbjuder kunden nyhetsvärde och djup. Här ryms varor som är tillfälliga i sortimentet – antingen är tillgången begränsad i tid eller begränsad i volym. I det tillfälliga sortimentet sker de flesta av Systembolagets nyhetslanseringar. Tilldelningen till butik sker centralt. Från och med 2010 kommer de tillfälliga lanseringarna, i modulerna BAS–T3, ske fem gånger per år: vår (februari – april), påsk, sommar (maj – augusti), höst (september – november) samt jul och nyår. Artiklar finns i sortimentet under en begränsad tid – det vill säga så länge säsongen varar. Våra kunder uppskattar att de kan köpa de tillfälliga artiklarna under en längre period (man hittar något man gillar och vill köpa det igen). Och genom att de tillfälliga artiklarna finns under en hel säsong kan vi tillmötesgå kundernas förväntningar.

Systembolagets ”Tillfälliga sortiment exklusivt” 2010

I modulerna T5–T8 sker tillfälliga lanseringar tio gånger per år. Artiklarna är av exklusiv karaktär och målgruppen är den mycket nyhetsintresserade kunden. Artiklarna kännetecknas av att de finns tillgängliga i begränsad omfattning, har gott rykte och stor efterfrågan internationellt, samt att de uppmärksammats i branschmedia. Lanseringarna påannonseras till kunderna främst via Systembolagets webbplats. Offerter till det exklusiva sortimentet tas emot kontinuerligt och behandlas löpande av inköparna. Systembolaget köper in utvalda artiklar i mycket begränsade volymer.

Min kommentar: Systembolaget plan för år 2010 kommer innebära en stor förändring för Dig som vinvän. Som vanligt presenteras en dålig nyhet inlindad i en skenbart positiv kontext. I det tillfälliga sortimentet, som genom åren varit vinvännens främsta källa till bra och prisvärda viner, skall formuleringen ”Våra kunder uppskattar att de kan köpa de tillfälliga artiklarna under en längre period” släta över konsekvensen att vi nu sannolikt kommer att få nyheter dominerade av medelmåttiga och utslätade bulkviner, de mindre producenternas möjligheter att komma i fråga blir minimal. Notera även att dagens 10 olika lanseringar (i fasta och tillfälliga sortimentet) under 2010 reduceras till sju och att antalet nya viner, om jag räknat rätt, reduceras mycket kraftigt. Jag får ihop det till endast ca 300 nya viner under 2010 vilket innebär ju en dramatisk reducering, betydligt mer än 50 %, så kanske har jag läst fel…

Vinvännens kvarvarande möjlighet till intressanta nyheter, utöver lottoverksamheten i beställningssortimentet, blir att vässa armbågarna och delta i huggsexan om vinerna i det sk ”Tillfälliga sortimentet exklusivt”. Men om inte bolaget utvecklar en nättjänst för köp dessa viner får Du som inte bor i storstad och/eller som arbetar förmiddagar se Dig blåst på bättre viner. Jag återkommer framöver i detta ämne som nog fler än jag kommer att diskutera. Hur dyster framtiden verkligen blir beror mycket på vad som kommer i form av nättjänster, inte minst kopplat till beställningssortimentets hantering. Låt mig nu gå över till rapportens egentliga tema – lanseringen av viner i november 2009.

Hösten är här och novembervinerna matchar väl denna årstid. Täta rödviner, smakrika vita, fylliga mousserande och höga alkoholer sammanfattar månaden rätt väl som erbjuder Dig en hel rad med bra nyheter. Generellt således en hög lägstanivå men inga riktiga toppar – EM men inte VM-nivå. Lägg därtill en trave riktigt spännande öl att avnjuta vid kvällsbrasan så summerar detta upp sig till bästa nyhetssläpp efter sommaren.

Bland de nya champagnerna är det nästan bara att blunda och peka, alla är klart godkända och prisvärda. Bäst är dock inte helt överraskande 1996 Cuvée St-Vincent Brut Grand Cru Blanc de Blancs men mest skumpa per krona får Du från en flaska 2002 Legras & Haas Blanc de Blancs. 96an är god nu men 02an bör Du lagra minst 4 år till vilket denna toppårgång lätt klarar.

Vita denna månad sätter rieslingälskaren i bryderi men gott över tio nya viner. Fler av de stora producenterna är representerade om än endast med sina enklare viner. Men det räcker långt när så skickliga vinodlare (t.ex. Keller, Schaefer och Hirtzberger) får lägga vantarna på den mångsidiga rieslingdruvan. Efter min genomprovning av alla vita nyheter visade det sig, inte helt överraskande, att min topp sexlista innehöll endast rieslingviner med 2008 Graacher Domprobst Riesling Spätlese (Schaefer) som allra bästa vin. Ett superelegant delikat fruktsött vin som bör lagras i ca 5 år för att utveckla full finess. Är Du ute efter hög prisvärdhet bland de vita vill jag särskilt lyfta fram 2008 Palmadina Sauvignon och 2008 V Sauvignon Blanc Fetasca Regala, två enklare viner som ger Dig bra vin för rejält under 100-lappen.

Alkohol, och hög alkohol utmärker månadens röda nyheter där endast 12 av 43 viner har en alkoholhalt under 14%. Oaktat att höstmörka novembermiddagar kan svälja förvånansvärt höga alkoholhalter med hjälp av gås och köttgrytor så anser jag att vi bör se upp, eller rättare se på etiketten, innan vi ohämmat köper viner över 14%. Min tes bekräftas av månadens viner där flera annars utmärkta viner kantrar och där smaken blir sötaktig, brännande och alkoholstinn, två exempel på detta är (tyvärr) kvalitetsvinerna 2006 Protos Selección och 2007 Domaine La Barroche Terroir.  Kombinationen av kundens sötsug, marknadsgurun Parker och naturens växthuseffekt är knepig!

Graillot har gjort det igen med ännu en årgång (2007) av sin röda Crozes Hermitage. Tveklöst månadens FYND bland de röda och definitivt värt att köa för några av de 4440 flaskorna. Vinet är ungdomligt läckert nu och någon tid framöver, kommer sedan att kravla in i tunneln för att först om 6-8 år komma ut igen som en läcker och komplex representant för vad mogen syrah innebär. Kusinen från söder, 2005 Château la Nerthe, är även detta ett bra köpvärt vin om än inget fynd. Roligt denna månad är också att Sydafrika når topplistan med 2006 Kanonkop Paul Sauer, en röda SA utan vare sig jobbig alkohol eller överdriven doft av styrénplast (bakelit). Mycket prisvärd! Från Italien vill jag lyfta fram två ”mellanitalienska” röda, 2001 CampoRe Riserva från Kampanien och 2006 Casalferro från Toscana, båda högklassiga frukttäta viner med riktigt bra tanniner. 01an är snudd på mogen och klar men 06an bör få ligga ett tag. I nyheterna för under 100-lappen hittar jag faktiskt två fynd denna gång i 2008 Alianto Pecorino (89 kr)och 2007 Cépage Syrah (79 kr), något enkla men välgjorda viner som kan lagras eller, för den otålige, drickas redan nu.

Även månadens öl håller hög standard och ger Dig möjlighet till flera riktigt intressanta bekantskaper. Bästa öl denna månad och ett öl även för vinälskaren är supertäta ”Beer Geek Brunch Weasel”, en representant från ölens riktiga tungviktsklass, sk imperial stout. Njut dock i små mängder! Gillar Du rauchbier, öl med utpräglad rökig ton, både ett original från Tyskland och en norsk uppstickare. Håll annars tillgodo med klassikern Thomas Hardy Ale nu i ny årgång, 2005, ok att dricka redan nu men kan lagras. Bästa spriten är de båda Islayikonerna 1993 Lagavulin Distillers Edition och 1996 Caol Ila Distillers Edition. Jag är över måttan förtjust i whiskey i denna stil så ta mitt tyckande med en nypa salt, men även en mer highlandorienterad kännare tror jag håller med om att svenska uppstickaren Mackmyras senaste variant, Mackmyra Special 03, inte når upp till förebildernas kvalitet. Synd att svenskarna känner sig ”tvingade” att släppa så många varianter i förtid, men vilket företag klarar att vänta 12 år men lansering av sina produkter?

Som vanligt har det sen sist släppts ytterligare nya årgångar av redan katalogetablerade viner. Under september har ett sextiotal nya årgångar matas in i butikernas hyllor och jag har efter en genomprovning valt ut ett tiotal som jag vill rekommendera. Ställt mot månadens nyheter i övrigt kanske inte dessa viner skapar vågen men för oss som följer ett visst vin år från år kan intresset vara stort. Bästa nya årgång i ett ganska tunt startfält är tveklöst nya 2006 av Castello di Fonterutoli, en ännu ung körsbärs-chianti som Du måste låta lagras. Intressantast är annars 2007 av La Bastide Blanche (ett rött grenachdominerat Bandolvin, trots namnet) med sin täta struktur och ännu unga frukt och goda tanninmix, liten varning även här för en alkohol på 15%!

Läs mitt urval av bästa köp i extralistan nedan, vill Du se hela listan så sök på hemsidan.

Till sist något om systembolagets viner på halvflaska. Jag provade nyligen igenom bolagets viner i halvflaskor ur det ordinarie sortimentet. Dessa idag knappt 150 viner är ingen hemlig guldgruva att ösa ur men en och annan intressant butelj finns faktiskt att notera. Generellt skall sägas att samma (är det samma?, ibland blir jag osäker på om det verkligen är samma tappning…) vin på hel och halv flaska inte skiljer särskilt mycket i den stund Du köper dem. Bolaget släpper ju de flesta vinerna unga så skillnaden i lagringskapacitet har inte hunnit visa sig. Utbudet just nu domineras av årgång 2007 (+/- ett år) men undantag finns. Observera särskilt de årgångslösa champagnerna, där jag upplever att halvbuteljerna redan idag mognat snabbare än vinet på helflaska.

Skulle jag välja ut något vin för titeln ”höstens halvflaska” får det bli Taittinger Brut Réserve, ett vin som både är riktigt bra nu men som också kommer att utvecklas vidare med några års lagring. I detta fall är halvflaskan just nu klart bättre än helflaskan och bara en guldtia dyrare!

Bland mina listor denna månad har jag kondenserat min totalgenomgång av systemets halvflaskor till en bonuslista med mitt urval av bästa köp på halvflaska hösten 2009.

Så en förvarning. Du kommer även detta år få min specialrapport över systembolagets julartiklar som börjar släppas under november månad. Strax innan julölen släpps (16 november) kan Du läsa min rapport över fynd och fiaskon bland julens nya öl, sprit och glögg.

Dags för månadens listor:

Bästa mousserande och vita viner 2 november 2009

bullet17,5p 95346 1996 Cuvée St-Vincent Brut Grand Cru Blanc de Blancs 669 kr
bullet17,0p 95349 1996 Duval-Leroy Fleur de Champagne Brut 399 kr
bullet17,0p 95343 2000 Pol Roger Blanc de Blancs 539 kr
---
bullet16,5p 95357 2008 Graacher Domprobst Riesling Spätlese 269 kr
bullet16,0p 95293 2008 von der Fels Riesling 239 kr
bullet15,5p 95360 2008 Grüner Veltlin Käferberg Reserve 199 kr
bullet15,5p 95356 2008 Saarburger Rausch Riesling Spätlese 219 kr
bullet15,5p 95355 2008 Graacher Domprobst Riesling Kabinett 169 kr
bullet15,5p 95354 2008 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese 200 kr

Bästa fem röda viner 2 november 2009

bullet16,5p 95361 2001 CampoRe Riserva 299 kr
bullet16,5p 95351 2007 Crozes Hermitage (Graillot) FYND ! 188 kr
bullet16,5p 95338 2005 Château la Nerthe 299 kr
bullet16,5p 95363 2006 Kanonkop Paul Sauer 269 kr
bullet16,5p 95291 2006 Casalferro 269 kr

Mest vin för pengarna 2 november 2009

bullet16,5p 95347 2002 Legras & Haas Blanc de Blancs 325 kr
bullet15,0p 98983 2006 Geoff Merrill Wickham Park Sangiovese 118 kr
bullet15,0p 94056 2007 Artesiá 99 kr
bullet14,5p 94062 2008 Alianto Pecorino FYND! 89 kr
bullet14,5p 95300 2007 Cépage Syrah FYND ! 79 kr
bullet14,0p 97606 2008 Ventisquero Reserva Cabernet Sauvignon Petit Verdot 75 kr
bullet14,0p 94063 2007 Colle dei Venti 79 kr
bullet14,0p 95317 2008 Palmadina Sauvignon 79 kr
bullet13,5p 97367 2006 Crane Lake Malbec 69 kr
bullet12,5p 2439 2008 V Sauvignon Blanc Fetasca Regala 59 kr

Bästa ölen 2 november 2009

bullet16,0p 11700 Beer Geek Brunch Weasel 500 ml 99,0 kr
bullet15,0p 11277 2005 Thomas Hardys Ale 250 ml 57,0 kr
bullet15,5p 11543 Hog Heaven Ale 650 ml 79,9 kr
bullet15,0p 11704 La Trappe Isid'or 750 ml 74,5 kr

Extralistan!

Bästa köp bland nya årgångar - november 2009

bullet16,5p 32130 2006 Castello di Fonterutoli 289 kr
bullet15,0p 5624 2008 Chablis Domaine de la Boissonneuse 155 kr
bullet15,0p 2262 2007 La Bastide Blanche 129 kr
bullet14,5p 6340 2008 The Hermit Crab 89 kr
bullet14,5p 22800 2007 Parallèle 45 Côtes du Rhône 99 kr
bullet14,5p 8011 2002 Moscatel de Setúbal (söt) 99 kr
bullet14,0p 2730 2008 C J Pask Roy's Hill Unoaked Chardonnay 89 kr
bullet14,0p 12000 2009 Vicar's Choice Sauvignon Blanc 85 kr
bullet14,0p 6649 2009 Argento Malbec 79 kr
bullet13,5p 2386 2008 Masi Modello delle Venezie 73 kr
bullet12,5p 4586 2008 Rocca di Montemassi Sangiovese BOX 3000 ml 229 kr

BONUSLISTA !

De bästa köpen av vin på HALV-flaska (ordinarie sortimentet)

bullet17,0p 7422 NV Taittinger Brut Réserve 375 ml (FYND!) 179 kr
bullet16,5p 7686 NV André Clouet Grande Réserve 375 ml 166 kr
bullet16,0p 7351 NV Delamotte Brut 375 ml 165 kr
bullet16,0p 2811 2005 Château Mont-Redon 375 ml 123 kr
bullet15,5p 2800 2007 Crozes-Hermitage Les Launes 375 ml 72 kr
bullet15,5p 12343 2006 A Amarone 375 ml 97 kr
bullet15,5p 4115 2006 Château Grillon 375 ml 125 kr
bullet15,5p 2901 2004 Château Dereszla Tokaji Aszù 5 Puttonyos OBS! 500 ml 139 kr
bullet15,0p 7143 2007 Chablis Saint Martin 375 ml 76 kr
bullet15,0p 6998 2007 Masi Valpolicella Bonacasta 375 ml 52 kr
bullet15,0p 2710 2003 Marqués de Arienzo Reserva 375 ml 49 kr
bullet15,0p 2348 2007 Morellino di Scansano 375 ml 55 kr
bullet15,0p 12986 2005 Graham Beck Shiraz Cabernet Sauvignon 375 ml 47 kr
bullet15,0p 6253 2007 Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet 375 ml 49 kr
bullet14,5p 12000 2008 Vicar's Choice Sauvignon Blanc 375 ml 49 kr
bullet14,5p 22257 2007 Gustave Lorentz Riesling Réserve 375 ml 48 kr
bullet14,5p 2825 2007 Les Remparts des Ceps Dorés Rouge 375 ml 45 kr

Frusna hösthälsningar från BKWines utsände

Jack Jakobsson

 

Innehållsförteckning

bulletSystembolagets nyheter
bulletSmåpartier och ej inkomna prover
bulletNya årgångar
bullet"Kvalat" från beställningssortimentet (BS) till fasta sortimentet (FS)

Vanliga frågor & svar

bulletHur fungerar poängskalan?
bulletVad innebär ”strategiska lanseringar” och ”tillfälliga nyheter”?
bulletVad betyder BAS, T2, T5, T9 osv som står i listan?
bulletI vilka butiker kan man köpa de olika vinerna?
bulletVarför har vi inte med ”släppen mitt i månaden” i listan - Systembolagets "hemliga" lanseringar?

Systembolagets novembernyheter år 2009

Här nedan kommer mina noteringar över nyheter 2 november 2009

Torrt mousserande vin

1. 95347 2002 Legras & Haas Blanc de Blancs 750 ml 325 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % T6
Legras & Haas
Leverantör: Netterberg & Co AB Beställt: 360
Doft mycket brödig, stor, utvecklad med aning citron och nötter
Smak koncentrerad, bra syra och utvecklad med brödighet, fin bitterhet och god frukt, kan sparas
Betyg 16,5p +

2. 95348 2000 Gaston Chiquet Brut Special Club 750 ml 398 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T6
Gaston Chiquet
Leverantör: Vinovativa AB Beställt: 360
Doft knuten, rosor, aning av bokna äpplen,
Smak koncentrerad, choklad, nötter, fin bitterhet med aning maltighet, ung, bör lagras
Betyg 16-17p

3. 95343 2000 Pol Roger Blanc de Blancs 750 ml 539 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % T5
Pol Roger
Leverantör: Ward Wines AB Beställt: 1800
Doft stram, mineral, sluten och toner av ros och citron, ung
Smak fyllig och lång, gräddig med choklad och bröd, mycket fin stram syra och idag ännu helt ung
Betyg 17,0p

4. 95344 1999 Pol Roger Brut Vintage 750 ml 448 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % T5
Pol Roger
Leverantör: Ward Wines AB Beställt: 1200
Doft utvecklad med aning bröd och malt, rostat bröd,
Smak bra bitterhet, relativt fyllig och hyfsad längd, fin pigg syra som bör rundas av i 3-5år
Betyg 16,5p

5. 95349 1996 Duval-Leroy Fleur de Champagne Brut 750 ml 399 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T6
Duval-Leroy
Leverantör: Multibev AB Beställt: 360
Doft fina mognadstoner, brödig och med massor av nötter, ros och mineral
Smak syrlig och saftig med choklad och nötter, utvecklad och nästan mogen, bra syra
Betyg 17,0p

6. 95346 1996 Cuvée St-Vincent Brut Grand Cru Blanc de Blancs 750 ml 669 kr
Champagne, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T6
R & L Legras
Leverantör: Scandinavian Wine & Food KB Beställt: 360
Doft utvecklad och stor, maskrosblomma, citronskal, bröd och nötter, komplex
Smak torr med bra balanserad syra, utvecklad, choklad, nötter, bröd, lång och tät, kan lagras
Betyg 17,5p

Mousserande rosévin

7. 97217 2007 Taltarni Brut Taché 750 ml 135 kr
Australien
Alkoholhalt: 13 % T5
Taltarni Vineyards
Leverantör: Mondo Wine Sweden AB Beställt: 1200
Doft hallon och brustablett, diskret men angenäm
Smak fruktig och syrlig, lätt hallonton och aning fruktighet, kort, drick snart
Betyg 13,0p -

Torrt vitt vin

8. 2439 2008 V Sauvignon Blanc Fetasca Regala 750 ml 59 kr
Transylvanien, Rumänien
Alkoholhalt: 13 % BAS
Cramele Recas
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt: 15000
Doft tydlig lite enkelspårig SB, ung och druvtypisk
Smak mycket druvtypisk, påtaglig beska och lite jolmig stil, bra för priset, drick genast
Betyg 12,5p +

9. 95317 2008 Palmadina Sauvignon 750 ml 79 kr
Isonzo del Friuli, Italien
Alkoholhalt: 12,5 % BAS
Palmadina
Leverantör: BGS Vinhandel AB Beställt: 18000
Doft rosor, fruktighet, ung och med lime samt svarta vinbär
Smak med bra lång syra och lite fet vaxig stil, frisk citruskaraktär och med dämpad SB, bra alkohol, lagras något
Betyg 14,0p +

10. 99738 2008 Jacob's Creek Three Vines Semillon Sauvignon Blanc Viognier 750 ml 77 kr
South Eastern Australia, Australien
Alkoholhalt: 12,5 % T1
Orlando
Leverantör: Pernod Ricard Sweden AB Beställt: 15000
Doft ugn och mycket fruktig, rosor, lite citrus
Smak frisk syra och fet fruktighet i ung druvdriven stil, drick nu
Betyg 13,0p -

11. 97664 2008 Neil Ellis Vineyard Selection Sauvignon Blanc 750 ml 149 kr
Jonkershoek Valley, Sydafrika
Alkoholhalt: 13,5 % T3
Neil Ellis
Leverantör: Chris-Wine AB Beställt: 1500
Doft SB typisk men med teak-olja som överton, aning oxidativ,
Smak aning utvecklad med hög lite vass syra, tallplanka, fyllig, lång, lagras något
Betyg 14,0p -

12. 95299 2008 Château Gaudrelle 750 ml 95 kr
Vouvray, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T2
Ch. Gaudrelle
Leverantör: Krates Vin & Delikatesser Beställt: 5000
Doft arrak och mandelmassa, chenin blanc typisk, ung stil med bra frukt
Smak saftig och fruktig med bra syra och mandelavslut, lång, bör lagas, egen stil
Betyg 14,5p +

13. 94057 2008 Tsinandali 750 ml 79 kr
Tsinandali, Georgien
Alkoholhalt: 12,5 % T3
Tbilvino
Leverantör: Amka Vinimport AB Beställt: 2400
Doft neutral med ung frukt, lätt vaniljsockerton, knuten
Smak fruktig och aning alkoholbesk, svarta vinbär och syrlig karamell, drick snart
Betyg 13,0p -

14. 94062 2008 Alianto Pecorino 750 ml 89 kr
Terre di Chieti, Italien
Alkoholhalt: 13 % T2
Collo Moro
Leverantör: Stragas-Gruppen AB Beställt: 5000
Doft ung, frisk syra, fruktig, gräddig med ätdruva och melon
Smak tät, lång och fet, citrus och ung frukt, aning vaxig, kan lagras
Betyg 14,5p ++

15. 97033 2008 Graham Beck Viognier 750 ml 119 kr
Robertson, Sydafrika
Alkoholhalt: 14 % T2
Graham Beck
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt: 3000
Doft relativt stor med aning bokna äpplen och i reduktiv stil, vaxböna, och citrus
Smak lite vass syra och i eldig alkoholstil, ung, läskande och med frukt i grunden, drick snart
Betyg 13,5p -

16. 97362 2008 Southern Ocean Chardonnay 750 ml 89 kr
East Coast, Nya Zeeland
Alkoholhalt: 13,5 % T1
Gardo Morris
Leverantör: Gårdö Morris Wines HB Beställt: 8000
Doft chardonnay och fat, ung frukt, stor med charmig, vinbär,
Smak mycket frisk med hög syra och ekig eftersmak, ung, lång, syrlig, kan sparas
Betyg 14,0p =

17. 95304 2008 Rabl Riesling 750 ml 79 kr
Kamptal, Österrike
Alkoholhalt: 12 % BAS
Weingut Rabl
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 25000
Doft ung, mycket fruktig, melon och lime, outvecklad
Smak fruktig med bra syra och liten beska, relativt lätt och hyfsad längd, lagras 1-2år
Betyg 13,5p

18. 95360 2008 Grüner Veltlin Käferberg Reserve 750 ml 199 kr
Kamptal, Österrike
Alkoholhalt: 13,5 % T6
Weingut Rabl
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 360
Doft sluten, ung, aning fet med kryddig ton, vaxig, mineral, stram stil
Smak koncentrerad och lång, tät frukt och härlig syra, kryddig ung citrusstil som måste lagras
Betyg 15,5p +

19. 95383 2008 Steinterrassen Riesling Federspiel 750 ml 195 kr
Wachau, Österrike
Alkoholhalt: 12 % T6
Franz Hirtzberger
Leverantör: Carovin AB Beställt: 360
Doft fruktig och mineral, ung och knuten, ätdruva och riesling med babyfett
Smak mycket stram och mineraltät med hög skarp syra och bra längd, bör lagras
Betyg 14,5p =

20. 95302 2008 Flick Riesling Feinherb 750 ml 99 kr
Rheinhessen, Tyskland
Alkoholhalt: 11 % Ekologiskt odlad T3
Weinhaus Flick
Leverantör: Bornicon & Salming Beställt: 1884
Doft sluten, ung med rieslingfrukt och aning lime
Smak halvtorr, ung, något jolmig men med ok syrlighet, lätt stil, lagras något
Betyg 13,0p =
"Novembernyheten 95302-01 Flick Riesling 2008 har på leverantören Bornicon & Salmings begäran idag dragits tillbaka (nr 20 i novemberlistan). Då vinet är en tillfällig nyhet som skulle sålts under november kommer ingen ersättare att köpas in." - Systembolaget

21. 95292 2008 Keller Riesling Trocken 750 ml 157 kr
Rheinhessen, Tyskland
Alkoholhalt: 12 % T5
Weingut Keller
Leverantör: Hoff Vinhandel AB Beställt: 1200
Doft stor, rosor och typisk tät riesling, ännu ung och med melon och lime
Smak relativt tät, frisk och bra balanserad syra och frukt, lång druvtypisk och ung, lagras
Betyg 14,5p

22. 95293 2008 von der Fels Riesling 750 ml 239 kr
Rheinhessen, Tyskland
Alkoholhalt: 12,5 % T6
Weingut Keller
Leverantör: Hoff Vinhandel AB Beställt: 360
Doft rosor, mineral, rieslingtypisk, ung, fruktdriven stil med citronskal
Smak koncentrerad, mineral och fin hög rieslingsyra, lång, aning vinbär, lagras
Betyg 16,0p

Halvtorrt vitt vin

23. 95358 2008 Willi Schaefer Riesling QbA 750 ml 129 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 9 % T5
Willi Schaefer
Leverantör: Origo Wine Import Beställt: 1000
Doft elegant och lätt i typisk moselstil, aning stram och outvecklad
Smak söt, lätt och balanserad med bra syra, aning utvecklad stil med lång eftersmak, lagras lite
Betyg 14,0p

24. 95385 2008 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Kabinett 750 ml 166 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 8,5 % T6
Weingut Selbach-Oster
Leverantör: Moestue Grape Selections AB Beställt: 360
Doft mineral, knuten, rosor och ung riesling, elegant stil
Smak söt, balanserad och lätt elegant stil, bra syra och god balans, lagras
Betyg 14,5p

25. 95354 2008 Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese 750 ml 200 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 7,5 % T6
Weingut Selbach-Oster
Leverantör: Moestue Grape Selections AB Beställt: 360
Doft gräddig, tät, ung, läcker apelsinriesling, outvecklad, rosor
Smak tät och söt, bra syra och balans, ännu mycket ung och nickelsyrlig, apelsin
Betyg 15,5p

26. 95359 2008 Saarburger Rausch Riesling Kabinett 750 ml 155 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 7,5 % T6
Forstmeister Geltz-Zilliken
Leverantör: Origo Wine Import Beställt: 360
Doft ung, rosor, frukttät och typisk Riesling, sluten, lime
Smak elegant, lätt frisk stil med bra balanserad sötma, typisk kabinett, ung
Betyg 15,0p

27. 95355 2008 Graacher Domprobst Riesling Kabinett 750 ml 169 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 7,5 % T6
Willi Schaefer
Leverantör: Origo Wine Import Beställt: 800
Doft ung, lätt parfymerad, riesling, utpräglad rosdoft med limebakgrund
Smak elegant och lätt, mycket bersåvin med klass, ytterst välbalanserad, saftiga vinbär, lagras
Betyg 15,5 +

28. 95357 2008 Graacher Domprobst Riesling Spätlese 750 ml 269 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 7,5 % T6
Willi Schaefer
Leverantör: Origo Wine Import Beställt: 480
Doft mycket mineral och ros, ung och outvecklad, druvtypisk
Smak koncentrerad, elegant, lång, mycket välbalanserad och syra-socker-elegans, ung, lagras
Betyg 16,5p

29. 95356 2008 Saarburger Rausch Riesling Spätlese 750 ml 219 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 7,5 % T6
Forstmeister Geltz-Zilliken
Leverantör: Origo Wine Import Beställt: 360
Doft knuten, mineral, citron, lime, riesling, aning apelsinskal, mycket ung
Smak saftig, mineraldriven med bra syra, idag ännu mycket ung, stram riesling, måste lagras
Betyg 15,5p

30. 95370 2008 Wiltinger Riesling Kabinett Feinherb 750 ml 139 kr
Mosel, Tyskland
Alkoholhalt: 9 % T6
St Urbans-Hof
Leverantör: Bornicon & Salming Beställt: 480
Doft mycket stor, stram, rosor och hög mineral, krut och granit,
Smak citrus och mineral, hög citronlik syra med lime och kantighet idag, lagras några år
Betyg 14,5p

Rött vin (från beställningssortimentet till fasta sortimentet)

1. 12352 2007 Speri Ripasso 750 ml 129 kr
Venetien, Italien Kvalat från BS
Alkoholhalt: 13,5 % T9
Fratelli Speri Lanseringsdag: 31 december 49
Leverantör: Nigab
Doft örtig och jordig med aning jod, corvina anas, utvecklad
Smak saftig och fin tanninstruktur, floral och med bra längd, syrlig, kan lagras
Betyg 14,5p +

Rött vin

31. 94061 2006 Volnay 750 ml 199 kr
Volnay, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T3
Antonin Rodet
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt: 1600
Doft kött-pinot, stor redan lite utvecklad stil, aning bränt gummi, bärig
Smak aning kantig, fruktig och köttig pinot i ung stil, bör lagras
Betyg 15,0p

32. 95290 2007 Beetle Juice Pinot Noir 750 ml 199 kr
Nya Zeeland
Alkoholhalt: 14 % T6
Wooing Tree Vineyard
Leverantör: JPC Wines AB Beställt: 360
Doft köttsaft och hallonfrukt, kallklimatsstil, ung, aning blåbär och vanilj
Smak aning vass (alkohol), mycket fruktig och pinot-bärig, blodig biff, relativt lång, lagras något
Betyg 15,5p

33. 95608 2007 Calera Pinot Noir 750 ml 239 kr
Central Coast, USA
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Calera Wine Company
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 480
Doft utvecklad, stram pinot i knuten stil, fruktdriven med jordgubbe
Smak saftig och tät med aning för mycket alkohol, lång, ung, bärig, lagras
Betyg 15,5p

34. 95300 2007 Cépage Syrah 750 ml 79 kr
VdP des Collines Rhodaniennes, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % BAS
Cave de Vignerons Rhodaniens
Leverantör: Premium Wines Nordic Beställt: 20000
Doft syrah och korv med lätt jordighet, ung och bärig, lingon,
Smak ung, mycket fruktig och med salami, tydlig typisk syrah, kärva tanniner, måste lagras
Betyg 14,5p ++

35. 95301 2006 Le Font du Mirail 750 ml 90 kr
Les Baux-de-Provence, Frankrike
Alkoholhalt: 14 % Ekologiskt odlad T2
La Compagnie Rhodanienne
Leverantör: Swedish Wine Cellar AB Beställt: 12000
Doft floral, mycket fruktig och örtig, lätt oxidation och aning oren (bio)stil, äpplig
Smak tät och extraktrik med vass syra och bråkiga tanniner, idag helt ung, oxidativ, lagras
Betyg 14,0p

36. 94060 2007 Rosso della Rocca 750 ml 89 kr
Toscana, Italien
Alkoholhalt: 14 % T1
Rocca di Castagnoli
Leverantör: Mondo Wine Sweden AB Beställt: 12000
Doft ung, fruktig, lakrits och körsbär, stor,
Smak ung, grova tanniner och rå frukt i helt ung outvecklad körsbärsstil, aning bittermandel, lagras
Betyg 14,0p

37. 94063 2007 Colle dei Venti 750 ml 79 kr
Montepulciano d'Abruzzo, Italien
Alkoholhalt: 13,5 % BAS
Caldora
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt: 25000
Doft utvecklad, fikon och körsbär, aning vaniljglass
Smak saftig och syrlig, ung frisk frukt och bärigt slut, körsbär och björnklister, lagras något
Betyg 14,0p +

38. 95386 2007 Santa Vittoria Langhe Rosso 750 ml 99 kr
Langhe, Italien
Alkoholhalt: 13,5 % T2
Cantine Santa Vittoria
Leverantör: BGS Vinhandel AB Beställt: 10000
Doft knuten, lätt bränd ton med körsbär och lingon, ung
Smak saftig, ung med koncentrerad frukt och bra tanniner, idag för grov, måste lagras
Betyg 14,5 p

39. 94056 2007 Artesiá 750 ml 99 kr
Costers del Segre, Spanien
Alkoholhalt: 13,5 % T2
Celler del Montsec
Leverantör: Viña Española AB Beställt: 6000
Doft fat och ung frukt, bränd med toner av timjan, viss örtighet, reduktiv
Smak syrlig och med aning spretiga fat, bra koncentration och frukt, vanilj och blåbär, lag
Betyg 15,0 +

40. 97367 2006 Crane Lake Malbec 750 ml 69 kr
Kalifornien, USA
Alkoholhalt: 12,5 % BAS
Crane Lake Cellars
Leverantör: Sigva AB Beställt: 24000
Doft knuten i gräsig och jordig stil, frukt, viol, ung
Smak viol, frukt och plommon, aning fikon, mycket ung, bärig, tät, kan lagras
Betyg 13,5 p +

41. 99478 2008 Santa Ana Reserve Shiraz Viognier 750 ml 79 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 13,5 % T1
Bodegas Santa Ana
Leverantör: Chris-Wine AB Beställt: 16000
Doft ung, blåbärsglass, fruktig, aning örtighet med baconstänk,
Smak koncentrerad, syrlig och aning vass alkohol, kantiga tanniner, lätt rökigt slut, lagras
Betyg 13,5p

42. 99582 2008 Milton Park Cuvée 750 ml 89 kr
Barossa Valley, Australien
Alkoholhalt: 15,5 % T2
Barossa Vintage Ltd
Leverantör: Arvid Nordquist Vin och Sprithandel Beställt: 10000
Doft torkade fikon, sluten, något bonvax, lingonsaft, ung
Smak mycket ung och mycket syltig med vass alkohol, helt obalanserat, tät, lagras?
Betyg 12 – 14 ??

43. 97606 2008 Ventisquero Reserva Cabernet Sauvignon Petit Verdot 750 ml 75 kr
Colchagua, Chile
Alkoholhalt: 13,5 % T2
Viña Ventisquero
Leverantör: Giertz Vinimport AB Beställt: 13000
Doft ung, aning stall och ceder, frukt i relativt stram stil
Smak mycket vaniljfrukt, relativt stram med täta tanniner, ung, lagras
Betyg 14,0p +

44. 98656 2007 Babylon's Peak Syrah Viognier 750 ml 79 kr
Coastal Region, Sydafrika
Alkoholhalt: 14,5 % BAS
Babylon's Peak Private Cellar
Leverantör: Vinovum AB Beställt: 25000
Doft stor, styrenplast, örtig, köttig och aning rökig, bakelit
Smak alkoholvass, ung, tät med koncentrerad frukt och aning kantig syra, styrenplast, lagras
Betyg 13,0p -

45. 95371 2006 Scali Pinotage 750 ml 186 kr
Voor Paardeberg, Sydafrika
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Scali
Leverantör: Vinobele AB Beställt: 360
Doft utvecklad, frukt och torkade fikon, aning sötlakrits,
Smak saftig, lingondricka, syrlig med ung frukt och mjuka tanniner, kan lagras
Betyg 15,0p

46. 98983 2006 Geoff Merrill Wickham Park Sangiovese 750 ml 118 kr
McLaren Vale, Australien
Alkoholhalt: 14,5 % T3
Geoff Merrill
Leverantör: Ward Wines AB Beställt: 3000
Doft örtig, utvecklad, stor, läder, bronzol, kakao,
Smak saftig och tät med bra tanniner och frukt, örtig, ung, liten läderantydan, måste lagras
Betyg 15,0p +

47. 94059 2007 Ètim Negre 750 ml 87 kr
Montsant, Spanien
Alkoholhalt: 14 % T2
Agrícola Falset-Marçà
Leverantör: Brill & Co AB Beställt: 6000
Doft sluten, sötlakrits, ung frukt och aning ceder
Smak relativt koncentrerad, fruktig och saftig med ok tanniner men väl eldig alkohol, lagras
Betyg 14,0p

48. 95379 2005 Quo Tempranillo Reserva 750 ml 129 kr
Ribera del Júcar, Spanien
Alkoholhalt: 13,5 % T6
La Panoleta Roja
Leverantör: Spruce Up AB Beställt: 720
Doft fat och vanilj, ung frukt och lätt jordighet, fruktdriven
Smak tät, fruktig och fattät, vanilj och lätt ekplanka, idag kantig, lagras
Betyg 14,5p

49. 95382 2006 Taberner 750 ml 175 kr
Cádiz, Spanien
Alkoholhalt: 15 % T6
Huerta de Albalá
Leverantör: Viña Española AB Beställt: 360
Doft knuten, köttsaft och biff, aning utvecklad, ek och fat
Smak koncentrerad, mycket fruktpackad och med bra tanniner, idag kantig ek och lite syltighet, lagras
Betyg 14,5p

50. 95378 2005 Mas la Plana 750 ml 319 kr
Penedès, Spanien
Alkoholhalt: 14 % T5
Miguel Torres
Leverantör: Miguel Torres Beställt: 2500
Doft utvecklad men knuten doft, lätt örtighet med rostade toner och aning läder,
Smak saftig, tät och koncentrerad, bra unga tanniner, läder och rostade fat, ceder, lång, måste lagras
Betyg 16,0p

51. 95381 2006 Protos Selección 750 ml 313 kr
Ribera del Duero, Spanien
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Bodegas Protos
Leverantör: Viña Española AB Beställt: 360
Doft stor, redan utvecklad doft, fin fatbehandling med något örtig överton och med dill
Smak koncentrerad, tät, lång med bra frukt och tanniner, ok fatbehandling men ännu spretig, för hög alkohol, lagras
Betyg 15,5 p -

52. 95361 2001 CampoRe Riserva 750 ml 299 kr
Taurasi, Italien
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Terredora
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt: 360
Doft stall, stor, mogen, läder, aning bränd ton med fin bra utvecklad russinton
Smak mycket koncentrerad, utvecklad och med läder, röda bär och aning russin, kan lagras
Betyg 16,5p

53. 95285 2007 Langhe Nebbiolo 750 ml 209 kr
Langhe, Italien
Alkoholhalt: 14 % T5
La Spinetta
Leverantör: Enjoy Wine & Spirits AB Beställt: 1200
Doft ung Nebiolo, aning chark och lite röda bär med lätt gummiton
Smak saftig, ung, kärva tanniner, aning jordig och överraskande lätt stil, ung, lagras
Betyg 15,0 p -

54. 95351 2007 Crozes Hermitage 750 ml 188 kr
Crozes-Hermitage, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T5
Alain Graillot
Leverantör: Ward Wines AB Beställt: 4440
Doft stor, ung, köttig och med chark, blodsaft och salami, komplex, aning blåbär
Smak syrah, chark, ung mycket frukttät och med falukorv och bra syra, idag ointegrerad, stor potential, måste lagras 5-10 år
Betyg 16,5p ++

55. 95295 2007 Domaine La Barroche Terroir 750 ml 239 kr
Châteauneuf-du-Pape, Frankrike
Alkoholhalt: 15 % T5
Domaine La Barroche
Leverantör: Bristly Wine Agents AB Beställt: 1200
Doft utvecklad, chark och blodig biff, röda bär och hyacint,
Smak utvecklad, fikon, något syltig med brännande alkohol, ok tanniner, röd-vinbärsgelé, lagras
Betyg 15,0p -

56. 95297 2007 Domaine La Barroche Signature 750 ml 328 kr
Châteauneuf-du-Pape, Frankrike
Alkoholhalt: 15 % T6
Domaine La Barroche
Leverantör: Bristly Wine Agents AB Beställt: 360
Doft utvecklad, kantareller, örtig, röda bär, stor, aning alkohol
Smak utvecklad, saftig med röda bär och lite russin, bra tanniner och koncentration, lagras
Betyg 16,0p

57. 95338 2005 Château la Nerthe 750 ml 299 kr
Châteauneuf-du-Pape, Frankrike
Alkoholhalt: 14 % T6
Château La Nerthe
Leverantör: Arvid Nordquist Vin och Sprithandel Beställt: 360
Doft floral, örtig, utvecklad, läder, röda bär,
Smak balanserad, bra frukt och kropp med goda tanniner, aning plommon, lång, koncentrerad, lagras
Betyg 16,5p

58. 95362 2007 Engelbrecht Els Proprietor's Blend 750 ml 230 kr
Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 15 % T6
Engelbrecht Els Vineyard
Leverantör: The WineAgency Sweden AB Beställt: 360
Doft bakelit och typisk SA, stor och utvecklad, läder, något örtig timjan,
Smak koncentrerad, täta tanniner, alkoholsöt med bra frukt, syltig, lagras
Betyg 15,0p -

59. 97056 2006 Webersburg Cabernet Sauvignon 750 ml 149 kr
Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 14 % T3
Webersburg
Leverantör: Wine Trade Sweden AB Beställt: 1500
Doft stall och läder, nedtonad SA-stil, utvecklad,
Smak torra tanniner, russin och läder, aning tobak och styren, redan utvecklad, lagras något
Betyg 15,0 p +

60. 95363 2006 Kanonkop Paul Sauer 750 ml 269 kr
Simonsberg-Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 13 % T5
Kanonkop Estate
Leverantör: Nigab Beställt: 1800
Doft stor och utvecklad, bärig, körsbär, mandel, röda bär, örtig,
Smak koncentrerad, plommon, frukt och vinbär, bra tanniner och frukt i ok fathantering, lagras, alkohol bra!
Betyg 16,5p +

61. 95365 2007 Kanonkop Pinotage 750 ml 219 kr
Simonsberg-Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 14 % T5
Kanonkop Estate
Leverantör: Nigab Beställt: 1800
Doft styrenplast med läder och blåbär, aning vaniljfat, örtig
Smak saftig frukt i eldig stil, lite plastig, ok fatbehanding, ung, kantig syra, lagras
Betyg 15,5p

62. 95364 2006 Kanonkop Cabernet Sauvignon 750 ml 219 kr
Simonsberg-Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 14 % T6
Kanonkop Estate
Leverantör: Nigab Beställt: 360
Doft läder och ceder, stor redan utvecklad stil med rostade fat,
Smak CS med bra frukt och rejäla tanniner, ceder och rostade fat, lång, koncentration, alkohol och bakelit stör inte denna gång, lagras
Betyg 16,0p

63. 95337 2006 Coyam 750 ml 150 kr
Colchagua, Chile
Alkoholhalt: 14,5 % T5
Viñedos Emiliana
Leverantör: Bibendum Beställt: 1800
Doft ung fruktig med vanil och blåbärsglass, röda bär,
Smak lite vass av alkohol men med bra tanniner och tät frukt, ok fat i sötvaniljstil, ung, lagras
Betyg 15,0p +

64. 95612 2007 Ridge Lytton Springs 750 ml 295 kr
Sonoma Valley, USA
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Ridge Vineyards
Leverantör: Vinunic AB Beställt: 360
Doft knuten, rostade fat, något läder och stal, röda bär anas under ytan
Smak mycket fruktig och saftig syra, ung och bra fatbehandlad, balanserade tanniner, kan lagras
Betyg 16,0p

65. 95611 2007 Ridge Geyserville 750 ml 295 kr
Kalifornien, USA
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Ridge Vineyards
Leverantör: Vinunic AB Beställt: 360
Doft stor och ung, något oxidativ med äpplen, oren?, körsbär, mandel
Smak koncentrerad, mycket fruktig, ung, helt ointegrerad, klarar alkoholen, aning syltig, måste lagras
Betyg 16,0p

66. 95339 2007 Bishop Shiraz 750 ml 249 kr
Barossa Valley, Australien
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Glaetzer Wines
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt: 360
Doft örtig, mentol, knuten, ung, bärig, aning körsbär
Smak brännande alkohol med mycket frukt och täta tanniner, måste lagras ihop, syrlig med röda bär, lagra
Betyg 15,5p -

67. 95367 2006 Querciabella 750 ml 199 kr
Chianti Classico, Italien
Alkoholhalt: 13,5 % T6
Agricola Querciabella
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt: 360
Doft utvecklad med tydlig sangeovesi, läder, björnklister,
Smak täta tanniner, balanserad med bra frukt och aning timjan, lång, lagras något
Betyg 16,0p +

68. 95366 2005 Villa Fidelia Rosso 750 ml 245 kr
Umbrien, Italien
Alkoholhalt: 15 % T6
Sportoletti
Leverantör: Vinunic AB Beställt: 360
Doft utvecklad men idag liten, mandel och körsbär, aning bonvax
Smak mycket koncentrerad med påtaglig syra och eldig bakgrund, något jordig, lagras
Betyg 15,0p -

69. 95298 2005 La Bandina 750 ml 199 kr
Valpolicella Superiore, Italien
Alkoholhalt: 14,5 % T5
Tenuta Sant' Antonio
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 1200
Doft utvecklad, vaniljfat och blåbär, fruktdriven, lite ros och hyacint
Smak saftig och koncentrerad med övertydlig vaniljfat, bra tanniner och frukt, aning mandel, lagras
Betyg 15,5p

70. 95373 2006 Tenuta Belguardo 750 ml 249 kr
Maremma Toscana, Italien
Alkoholhalt: 14 % T6
Marchesi Mazzei
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 360
Doft utvecklad, komplex, fikon och läder, röda bär med aning körsbär,
Smak ung och lite grov i strukturen, täta tanniner och bra syra, körsbär, ok fat, lagras
Betyg 16,0p

71. 95368 2006 Brancaia 750 ml 269 kr
Chianti Classico, Italien
Alkoholhalt: 14 % T6
La Brancaia
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 360
Doft ung, fruktdriven med körsbär och aning mandelmassa, aning lakrits,
Smak ung, bra tanniner, frisk fruktig syra och hyfsad längd, aning jordig, körsbärskärna, lagras
Betyg 15,5p

72. 95291 2006 Casalferro 750 ml 269 kr
Toscana, Italien
Alkoholhalt: 14,5 % T5
Barone Ricasoli
Leverantör: WineWorld AB Beställt: 1200
Doft utvecklad, fikon och läder, timjan, komplex med röda vinbär och björnbär
Smak tät och med bra frukt, rejäla tanniner och timjankropp med mandel och körsbär som fond, lagras
Betyg 16,5 +

73. 95375 2007 Guidalberto 750 ml 349 kr
Toscana, Italien
Alkoholhalt: 14 % T6
Tenuta San Guido
Leverantör: Vinunic AB Beställt: 360
Doft lätt aning utvecklad, charkton, örtig och med läder som anas,
Smak tät, fruktig, med bra fatbehandling, och röda bär särskilt lingon, tanninstruktur i vardande, lagras
Betyg 16,0p -

74. 95380 2005 Ferrer Bobet 750 ml 295 kr
Priorat, Spanien
Alkoholhalt: 14,5 % T6
Ferrer Bobet
Leverantör: Viña Española AB Beställt: 360
Doft dill och tät fatvanilj, ung och fruktig, lätt äpplig ton,
Smak koncentrerad, vanilj och fat, blåbärsglass, bra syra, tät, måste lagras
Betyg 16,0p

Starkvin

75. 95303 Duc d'Arthour 700 ml 129 kr
Pommeau de Normandie, Frankrike
Alkoholhalt: 17 % T3
POMMEAU DE NORMANDIE
Leverantör: Klunk AB Beställt: 1600
Doft stor, utvecklad, tät, stor tydlig ciderton, äpplig, mandel,
Smak alkoholstark, cider, bokna äpplen, tät, lite singulär, lång, klibbig sötma, drick nu
Betyg ?14? (Bra som äppelvin)

Öl

76. 1628 Saxo Bio 330 ml 26,9 kr
Belgien
Alkoholhalt: 7,5 % Ekologiskt odlad T1
Brasserie Caracole
Leverantör: Belgodeli Beställt: 24000
Betyg 14,0p =

77. 11506 Ardenne Blond 500 ml 43,9 kr
Norge
Alkoholhalt: 7,5 % T5
Haandbryggeriet
Leverantör: Brill & Co AB Beställt: 3000
Betyg 14,0p -

78. 11704 La Trappe Isid'or 750 ml 74,5 kr
Nederländerna
Alkoholhalt: 7,5 % T5
Bierbrouwerij De Konigshoeven B.V
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt: 3000
Betyg 15,0p =

79. 11543 Hog Heaven Ale 650 ml 79,9 kr
USA
Alkoholhalt: 9,2 % T5
Avery Brewing Co.
Leverantör: Great Brands AB Beställt: 3240
Betyg 15,5p =

80. 11277 2005 Thomas Hardys Ale 250 ml 57 kr
Storbritannien
Alkoholhalt: 11,7 % T5
Hanlons Brewing Co
Leverantör: AB Wicked Wine Sweden Beställt: 2000
Betyg 15,0p =

81. 11533 2009 Fuller's Vintage Ale 500 ml 59 kr
England, Storbritannien
Alkoholhalt: 8,5 % T5
Fuller Smith & Turner
Leverantör: Arvid Nordquist Vin och Sprithandel Beställt: 6000
Betyg 14,5p -

82. 11518 2009 Gouden Carolus Cuvée van de Keizer Blue 750 ml 109,5 kr
Belgien
Alkoholhalt: 11 % T5
Brouwerij Het Anker
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt: 2100
Betyg 14,0p – (alkohol tar tyvärr överhanden med en påträngande sötma)

83. 11519 Norwegian Wood 500 ml 43,9 kr
Norge
Alkoholhalt: 6,5 % T5
Haandbryggeriet
Leverantör: Brill & Co AB Beställt: 3000
Betyg 14,5p = (kraftigt rökig!)

84. 11523 Aecht Schlenkerla Rauchbier Urbock 500 ml 27,9 kr
Tyskland
Alkoholhalt: 6,5 % T5
Heller
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt: 3600
Betyg 13,5p -

85. 11279 Grebbestad Lunator 330 ml 22,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 7,9 % T5
Grebbestad Bryggeri
Leverantör: Grebbestad Bryggeri Beställt: 9000
Betyg 14,0p + (prisvärd för denna typ av öl, med bra citruston)

86. 11700 Beer Geek Brunch Weasel 500 ml 99 kr
Danmark
Alkoholhalt: 10,9 % T5
Mikkeller
Leverantör: Brill & Co AB Beställt: 1500
Betyg 16,0p + (En imperial stout-stil extremt koncentrerad)

87. 1642 Brewdog Paradox Isle of Arran 330 ml 44,9 kr
Skottland, Storbritannien
Alkoholhalt: 10 % T2
BrewDog
Leverantör: Cask Sweden AB Beställt: 10200
Betyg 14,5p =

Sprit

88. 10191 Gordon's Sloe Gin 700 ml 229 kr
Storbritannien
Alkoholhalt: 26 % T3
Tanqueray Gordon
Leverantör: Diageo Sweden AB Beställt: 1500
Betyg 14,0p (OKstil med tydlig slånbärston)

89. 10190 Shrubb Orange Créole 700 ml 329 kr
Martinique, Frankrike
Alkoholhalt: 40 % T3
Clément
Leverantör: Moestue Grape Selections AB Beställt: 1000
Betyg 14,0p -

90. 10226 Mackmyra Special 03 700 ml 596 kr
Sverige
Alkoholhalt: 48,2 % BAS
Mackmyra Svensk Whisky AB
Leverantör: Mackmyra Svensk Whisky AB Beställt: 12000
Betyg 14,5p – (ung och ännu grov med jod och tydlig ekplanka – borde legat längre på fat)

91. 10192 1996 Caol Ila Distillers Edition 700 ml 549 kr
Islay, Storbritannien
Alkoholhalt: 43 % T2
Caol Ila Distillery
Leverantör: Diageo Sweden AB Beställt: 2700
Betyg 16,0p + (klassisk Islay för rökälskaren)

92. 10182 1996 Royal Lochnagar Distillers Edition 700 ml 569 kr
Highlands, Storbritannien
Alkoholhalt: 40 % T5
Royal Lochnagar Distillery
Leverantör: Diageo Sweden AB Beställt: 600
Betyg 15,5p = (elegant pre-dinner)

93. 10221 1998 Talisker Distillers Edition 700 ml 569 kr
Isle of Skye, Storbritannien
Alkoholhalt: 45,8 % T5
Talisker
Leverantör: Diageo Sweden AB Beställt: 2800
Betyg 15,0p - (11-åring som haft dubbel fatlagring i lite rå stil)

94. 10193 1993 Lagavulin Distillers Edition 700 ml 699 kr
Islay, Storbritannien
Alkoholhalt: 43 % T2
Lagavulin Distillery
Leverantör: Diageo Sweden AB Beställt: 3800
Betyg 16,5p + (dubbelfat med buteljering 2009, elegant och med överraskande lite rök, intensiv och smakrik)
 

 

 

Småpartier och ej inkomna prover

 

 

 

Nya årgångar

När lanseras de nya årgångarna? Så här förklarar Systembolaget:

"En ny årgång av ett vin ersätter den "gamla" när den tar slut, så det går inte att generellt säga ett datum. Det brukar fungera ungefär så här: Systembolagets leverantörer skickar ett prov av den nya årgången till inköparen för ett godkännande, och efter det kommer vinet med på första möjliga journalistprovning. Ibland dröjer det då ytterligare ett tag innan vinet kommer ut till butikerna, och ibland har det redan börjat säljas."

Systembolaget meddelar världen med viss eftersläpning när nya årgångar dyker upp på hyllorna. T.ex. så offentliggör man ”nya årgångar i september” i samband med novemberlanseringen, eller ”nya årgångar i oktober” i samband med decemberlanseringen osv.

Vitt vin

1. 2670 2008 René Barbier Viña Augusta 750 ml 57 kr
Penedès, Spanien
Alkoholhalt: 11 % T1
René Barbier Lanseringsdag: 6 maj 91
Leverantör: Freixenet Nordic AB Beställt:
2. 6587 2009 Vida Orgánica Torrontés 750 ml 69 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 13,5 % Ekologiskt odlad BAS
Familia Zuccardi Lanseringsdag: 6 september 04
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
3. 6406 2008 Tahbilk Marsanne 750 ml 90 kr
Victoria, Australien
Alkoholhalt: 12,5 % T4
Tahbilk Lanseringsdag: 2 oktober 95
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
4. 6697 2009 Chilcas Sauvignon Blanc 750 ml 79 kr
Curicó, Chile
Alkoholhalt: 13,5 % Ekologiskt odlad T2
VIA Wine Group Lanseringsdag: 1 oktober 08
Leverantör: The WineAgency Sweden AB Beställt:
5. 6315 2008 Delicato Viognier Chardonnay 750 ml 75 kr
Kalifornien, USA
Alkoholhalt: 13,5 % T4
Delicato Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
6. 2730 2008 C J Pask Roy's Hill Unoaked Chardonnay 750 ml 89 kr
Hawke's Bay, Nya Zeeland
Alkoholhalt: 13 % T4
C J Pask Winery Lanseringsdag: 1 oktober 05
Leverantör: Sigva AB Beställt:
7. 6455 2009 Chilcas Chardonnay 750 ml 79 kr
San Rafael, Chile
Alkoholhalt: 13,5 % Ekologiskt odlad T3
VIA Wine Group Lanseringsdag: 2 oktober 06
Leverantör: The WineAgency Sweden AB Beställt:
8. 12191 2008 Riesling "Hugel" 375 ml 65 kr
Alsace, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T9
Hugel Lanseringsdag: 2 maj 01
Leverantör: Hjo Grosshandel AB Beställt:
9. 6895 2009 Casas Patronales Chardonnay Sauvignon Blanc 3000 ml 169 kr
Valle Central, Chile
Alkoholhalt: 13,5 % BAS
Casas Patronales Lanseringsdag: 1 april 09
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt:
10. 16446 2008 De Bortoli Semillon Chardonnay 750 ml 64 kr
South Eastern Australia, Australien
Alkoholhalt: 12 % T3
De Bortoli Lanseringsdag: 7 oktober 02
Leverantör: Bornicon & Salming Beställt:
11. 2176 2008 Gewurztraminer Réserve Hennÿ 750 ml 109 kr
Alsace, Frankrike
Alkoholhalt: 13,5 % T1
Preiss-Hennÿ Lanseringsdag: 1 oktober 55
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
12. 6340 2008 The Hermit Crab 750 ml 89 kr
McLaren Vale, Australien
Alkoholhalt: 13,5 % T3
d'Arenberg Lanseringsdag: 1 april 08
Leverantör: Vinovum AB Beställt:
13. 6311 2009 Stoneleigh Sauvignon Blanc 750 ml 99 kr
Marlborough, Nya Zeeland
Alkoholhalt: 13 % BAS
Stoneleigh Vineyards Lanseringsdag: 15 april 91
Leverantör: Pernod Ricard Sweden AB Beställt:
14. 28006 2009 Neethlingshof Sauvignon Blanc 750 ml 80 kr
Stellenbosch, Sydafrika
Alkoholhalt: 13,5 % T4
Neethlingshof Estate Lanseringsdag: 6 december 04
Leverantör: janake wine group AB Beställt:
15. 12000 2009 Vicar's Choice Sauvignon Blanc 750 ml 85 kr
Marlborough, Nya Zeeland
Alkoholhalt: 13 % T1
Saint Clair Estate Wines Lanseringsdag: 1 april 06
Leverantör: Sigva AB Beställt:
16. 6498 2009 Stoneleigh Riesling 750 ml 99 kr
Marlborough, Nya Zeeland
Alkoholhalt: 11,5 % T1
Stoneleigh Vineyards Lanseringsdag: 3 juli 00
Leverantör: Pernod Ricard Sweden AB Beställt:
17. 5624 2008 Chablis Domaine de la Boissonneuse 750 ml 155 kr
Chablis, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % Ekologiskt odlad T4
Domaine de la Boissonneuse Lanseringsdag: 2 augusti 04
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt:
18. 7143 2008 Chablis Saint Martin 750 ml 145 kr
Chablis, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T1
Laroche Lanseringsdag: 30 januari 95
Leverantör: Prime Wine Sweden AB Beställt:
19. 6612 2008 Catena Chardonnay 750 ml 119 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 14 % T4
Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Vinunic AB Beställt:
20. 6679 2009 Argento Chardonnay 750 ml 79 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 13 % T1
Bodega Catena Zapata Lanseringsdag: 3 september 01
Leverantör: Vinunic AB Beställt:
21. 6090 2008 Errazuriz Max Reserva Chardonnay 750 ml 109 kr
Casablanca, Chile Kvalat från BS
Alkoholhalt: 14 % T9
Viña Errázuriz Lanseringsdag: 1 september 08
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
22. 5521 2008 Kimmeridgien Bourgogne 750 ml 99 kr
Bourgogne, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % T4
J M Brocard Lanseringsdag: 3 september 01
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt:
23. 12677 2007 Meursault 750 ml 279 kr
Meursault, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T4
Pierre Bouzereau-Emonin Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Sigva AB Beställt:

Halvtorrt vitt vin

24. 7190 2008 Weinberg Riesling 3000 ml 179 kr
Mosel-Saar-Ruwer, Tyskland
Alkoholhalt: 8,5 % T3
Enjoy Wine & Spirits AB Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Enjoy Wine & Spirits AB Beställt:

Rosé vin

25. 6239 2009 De Bortoli dB Selection Rosé 3000 ml 189 kr
South Eastern Australia, Australien
Alkoholhalt: 13 % T3
De Bortoli Lanseringsdag: 1 april 08
Leverantör: Bornicon & Salming Beställt:
26. 2243 2008 Clairet du Château de Lisennes 750 ml 79 kr
Bordeaux Clairet, Frankrike
Alkoholhalt: 12 % T4
Jean-Pierre Soubie Lanseringsdag: 1 oktober 07
Leverantör: janake wine group AB Beställt:

Rött vin

27. 5003 2008 Beaujolais-Villages 750 ml 75 kr
Beaujolais-Villages, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % T2
Georges Duboeuf Lanseringsdag: 6 september 99
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
28. 5106 2007 Morgon 750 ml 89 kr
Morgon, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T1
Georges Duboeuf Lanseringsdag: 1 augusti 93
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
29. 22800 2007 Parallèle 45 Côtes du Rhône 750 ml 99 kr
Côtes du Rhône, Frankrike
Alkoholhalt: 14 % T4
Paul Jaboulet Lanseringsdag: 16 februari 98
Leverantör: Hjo Grosshandel AB Beställt:
30. 23095 2007 Big House Red 750 ml 87 kr
Kalifornien, USA
Alkoholhalt: 13,5 % T4
Bonny Doon Lanseringsdag: 1 april 05
Leverantör: Winepartners Nordic AB Beställt:
31. 6512 2009 Ecologica Shiraz Malbec 750 ml 61 kr
La Rioja, Argentina
Alkoholhalt: 13 % Ekologiskt odlad BAS
La Riojana Lanseringsdag: 6 december 04
Leverantör: Giertz Vinimport AB Beställt:
32. 2355 2007 Valle Reale 750 ml 89 kr
Montepulciano d'Abruzzo, Italien
Alkoholhalt: 13 % T3
Valle Reale Lanseringsdag: 1 oktober 07
Leverantör: Sigva AB Beställt:
33. 6832 2008 Redfin Shiraz Cabernet Sauvignon 750 ml 69 kr
South Australia, Australien
Alkoholhalt: 14 % T2
Redfin Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Mondo Wine Sweden AB Beställt:
34. 2386 2008 Masi Modello delle Venezie 750 ml 73 kr
Delle Venezie, Italien
Alkoholhalt: 12 % BAS
Masi Lanseringsdag: 3 april 00
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
35. 4586 2008 Rocca di Montemassi Sangiovese 3000 ml 229 kr
Maremma Toscana, Italien
Alkoholhalt: 13 % BAS
Tenuta Rocca di Montemassi Lanseringsdag: 1 oktober 07
Leverantör: Bibendum Beställt:
36. 6649 2009 Argento Malbec 750 ml 79 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 13,5 % BAS
Argento Wine Company Lanseringsdag: 2 april 07
Leverantör: Vinunic AB Beställt:
37. 6576 2009 Argento Bonarda 750 ml 69 kr
Mendoza, Argentina
Alkoholhalt: 13,5% T2
Argento Wine Company Lanseringsdag: 1 oktober 08
Leverantör: Vinunic AB Beställt:
38. 6834 2008 Yellow Tail The Reserve Cabernet Merlot 750 ml 99 kr
South Eastern Australia, Australien
Alkoholhalt: 14 % T4
Casella Wines Lanseringsdag: 1 april 06
Leverantör: Birra Mex AB Beställt:
39. 6620 2008 Santa Inés Organic Cabernet Malbec Carmenère 1500 ml 145 kr
Valle Central, Chile
Alkoholhalt: 14 % Ekologiskt odlad BAS
De Martino Winery Lanseringsdag: 1 april 09
Leverantör: Sundance Wines AB Beställt:
40. 2427 2007 Viña Albali Barrel Aged 3000 ml 184 kr
Valdepeñas, Spanien
Alkoholhalt: 13 % T2
Viña Albali Reservas Lanseringsdag: 1 oktober 05
Leverantör: Domaine Wines & Spirits AB Beställt:
41. 6044 2006 El Molino Crianza 750 ml 73 kr
Rioja, Spanien
Alkoholhalt: 12,5 % T1
V&S Lanseringsdag: 25 mars 93
Leverantör: V&S Group Beställt:
42. 2749 2007 Royal Claret 750 ml 65 kr
Rioja, Spanien
Alkoholhalt: 13,5 % T1
Bodegas Franco-Españolas Lanseringsdag: 1 september 55
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt:
43. 2708 2007 Azabache Crianza 750 ml 78 kr
Rioja, Spanien
Alkoholhalt: 14 % Ekologiskt odlad T1
Viñedos de Aldeanueva Lanseringsdag: 15 augusti 05
Leverantör: Chris-Wine AB Beställt:
44. 2044 2009 Robertson Shiraz 750 ml 84 kr
Robertson, Sydafrika
Alkoholhalt: 14 % T3
Robertson Winery Lanseringsdag: 3 februari 03
Leverantör: Hjo Grosshandel AB Beställt:
45. 32410 2008 Primicia 750 ml 62 kr
Rioja, Spanien
Alkoholhalt: 13,5 % T1
Bodegas Primicia Lanseringsdag: 3 december 01
Leverantör: Oenoforos AB Beställt:
46. 2099 2009 Robertson Cabernet Sauvignon 750 ml 79 kr
Robertson, Sydafrika
Alkoholhalt: 13,5 % T2
Robertson Winery Lanseringsdag: 1 april 96
Leverantör: Hjo Grosshandel AB Beställt:
47. 6312 2007 Elvis The King Cabernet Sauvignon 750 ml 105 kr
Kalifornien, USA Kvalat från BS
Alkoholhalt: 13,5 % T2
Graceland Cellars Lanseringsdag: 2 maj 06
Leverantör: Rewine AB Beställt:
48. 2565 2008 Cigarra Syrah Tinta Barroca 750 ml 67 kr
Estremadura, Portugal
Alkoholhalt: 13 % T1
Casa Santos Lima Lanseringsdag: 1 april 09
Leverantör: Giertz Vinimport AB Beställt:
49. 6588 2007 Gallo Family Vineyard Zinfandel 750 ml 67 kr
Kalifornien, USA
Alkoholhalt: 13,5 % T2
E&J Gallo Lanseringsdag: 2 oktober 95
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
50. 2152 2007 Le Moulin des Nonnes 750 ml 89 kr
Minervois, Frankrike
Alkoholhalt: 12,5 % Ekologiskt odlad T1
Louis & Henri Andrieu Lanseringsdag: 1 oktober 08
Leverantör: Domaine Wines & Spirits AB Beställt:
51. 23072 2007 Corvina Veronese 750 ml 88 kr
Veronese, Italien
Alkoholhalt: 13,5 % BAS
Vinea Lanseringsdag: 6 december 04
Leverantör: Solutions AB Beställt:
52. 2393 2007 Musella Valpolicella Superiore 750 ml 99 kr
Valpolicella, Italien
Alkoholhalt: 13 % BAS
Musella Lanseringsdag: 1 april 08
Leverantör: Enjoy Wine & Spirits AB Beställt:
53. 3992 2006 Château Reysson 750 ml 169 kr
Haut-Médoc, Frankrike
Alkoholhalt: 13 % T3
Bordeauxslott Lanseringsdag: 1 oktober 09
Leverantör: Vinunic AB Beställt:
54. 32130 2006 Castello di Fonterutoli 750 ml 289 kr
Chianti Classico, Italien
Alkoholhalt: 14 % T4
Marchesi Mazzei Lanseringsdag: 6 september 04
Leverantör: Johan Lidby Vinhandel AB Beställt: 2400
55. 2262 2007 La Bastide Blanche 750 ml 129 kr
Bandol, Frankrike
Alkoholhalt: 15 % T3
Earl Bronzo Lanseringsdag: 1 oktober 07
Leverantör: Vinia Sweden AB Beställt:
56. 2026 2004 Meerlust Rubicon 750 ml 219 kr
Stellenbosch, Sydafrika Kvalat från BS
Alkoholhalt: 14 % T4
Meerlust Lanseringsdag: 22 maj 06
Leverantör: Premium Wines Nordic Beställt:

Fruktvin

57. 32900 2008 Grythyttan Jakt 750 ml 93 kr
Sverige
Alkoholhalt: 14 % T4
Grythyttan Vin Lanseringsdag: 4 oktober 04
Leverantör: Grythyttan Vin Beställt:

Starkvin

58. 8011 2002 Moscatel de Setúbal 750 ml 99 kr
Setúbal, Portugal
Alkoholhalt: 17 % BAS
Bacalhôa Lanseringsdag: 6 oktober 03
Leverantör: Nigab Beställt:

 

"Kvalat" från beställningssortimentet (BS) till fasta sortimentet (FS)

 

Rött vin

1. 12352 2007 Speri Ripasso 750 ml 129 kr
Venetien, Italien Kvalat från BS
Alkoholhalt: 13,5 % T9
Fratelli Speri Lanseringsdag: 31 december 49
Leverantör: Nigab Beställt:

 

Julartiklar

Julartiklar 2009

Öl

1. 11372 Sofiero Julöl 500 ml 11,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Kopparbergs/Sofiero Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: KopparbergsSofiero Bryggeri Beställt:
2. 11356 Pripps Jul 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
3. 11356 Pripps Jul Burk 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
4. 11350 Spendrups Julbrygd 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Spendrups Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
5. 11350 Spendrups Julbrygd Burk 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Spendrups Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
6. 11329 Falcon Julöl 500 ml 16,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
7. 11329 Falcon Julöl 330 ml 11,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
8. 11366 Åbro Julöl 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Åbro Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Åbro Bryggeri Beställt:
9. 11366 Åbro Julöl Burk 500 ml 14,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Åbro Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Åbro Bryggeri Beställt:
10. 11373 Eriksberg Julöl 500 ml 16,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,6 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
11. 11380 Three Hearts Julöl 500 ml 15,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Krönleins Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Krönleins Beställt:
12. 11380 Three Hearts Julöl Burk 500 ml 15,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Krönleins Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Krönleins Beställt:
13. 11397 Arboga Julöl 500 ml 15,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,6 % T9
Three Towns Ind Brewers Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt:
14. 11306 Åbro Sigill Julöl 500 ml 18,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6 % Ekologiskt odlad T9
Åbro Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Åbro Bryggeri Beställt:
15. 11311 Wisby Julbrygd 500 ml 26,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6 % T9
Gotlands Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
16. 11338 Mariestads Julebrygd 500 ml 16,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,8 % T9
Spendrups Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
17. 11338 Mariestads Julebrygd Burk 500 ml 16,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,8 % T9
Spendrups Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
18. 11382 Jämtlands Julöl 500 ml 25,2 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6,5 % T9
Jämtlands Bryggeri AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Jämtlands Bryggeri AB Beställt:
19. 11377 Nisse Julöl 500 ml 26,6 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Gamla Slottskällans Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Gamla Slottskällans Bryggeri AB Beställt:
20. 11390 Tomte Julöl 500 ml 28,7 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6,4 % T9
Gamla Slottskällans Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Gamla Slottskällans Bryggeri AB Beställt:
21. 11371 Grebbestad Julöl 500 ml 19,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Grebbestad Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Grebbestad Bryggeri Beställt:
22. 11300 Nils Oscar Kalasjulöl 330 ml 19 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Nils Oscar Company AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: The Nils Oscar Company AB Beställt:
23. 11363 Samuel Adams Winter Lager 355 ml 16,9 kr
USA
Alkoholhalt: 5,6 % T9
Boston Beer Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt:
24. 11314 2009 Nils Oscar Julöl 500 ml 49,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 7,7 % T9
Nils Oscar Company AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: The Nils Oscar Company AB Beställt:
25. 11321 Midvinternattens Mörker Winter Ale 500 ml 29,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6,2 % T9
Sigtuna Brygghus Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: AB Wicked Wine Sweden Beställt:
26. 11320 Oppigårds Winter Ale 500 ml 25,6 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Oppigårds Bryggeri AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Oppigårds Bryggeri AB Beställt:
27. 11344 2009 Snowblind Strong Ale 500 ml 33,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 7,5 % T9
Sigtuna Brygghus Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: AB Wicked Wine Sweden Beställt:
28. 11381 Mysingen Midvinterbrygd 500 ml 30,7 kr
Sverige
Alkoholhalt: 6 % T9
Nynäshamns Ångbryggeri AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Nynäshamns Ångbryggeri AB Beställt:
29. 11365 Jacobsen Golden Naked Christmas Ale 750 ml 55 kr
Danmark
Alkoholhalt: 7,5 % T9
Carlsberg Danmark Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
30. 11351 Mr Sno Balls 330 ml 24,9 kr
Storbritannien
Alkoholhalt: 4,5 % T9
Harviestoun Brewery Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Great Brands AB Beställt:
31. 11352 Shepherd Neame Christmas Ale 500 ml 28,9 kr
England, Storbritannien
Alkoholhalt: 7 % T9
Shepherd Neame Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Bibendum Beställt:
32. 11369 Fuller's Old Winter Ale 500 ml 23,5 kr
England, Storbritannien
Alkoholhalt: 5,3 % T9
Fuller Smith & Turner Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Arvid Nordquist Vin och Sprithandel Beställt:
33. 11331 St Peter's Winter Ale 500 ml 25,9 kr
England, Storbritannien
Alkoholhalt: 6,5 % T9
St Peter's Brewery Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt:
34. 11378 Hibernation Ale 355 ml 29,9 kr
USA
Alkoholhalt: 8,7 % T9
Great Divide Brewing Co Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Great Brands AB Beställt:
35. 11325 Anchor Christmas Ale 355 ml 24,9 kr
USA
Alkoholhalt: 5,5 % T9
Anchor Brewing Company Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt:
36. 11388 Nostradamus 330 ml 29,3 kr
Belgien
Alkoholhalt: 9 % T9
Brasserie Caracole Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Belgodeli Beställt:
37. 11362 Corsendonk Christmas Ale 250 ml 20,9 kr
Belgien
Alkoholhalt: 8,5 % T9
Brouwerij Corsendonk Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: AB Wicked Wine Sweden Beställt:
38. 11308 Saint Landelin Spécial Noël 750 ml 46,9 kr
Frankrike
Alkoholhalt: 6,8 % T9
Les Brasseurs de Gayant Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Heba Trading AB Beställt:
39. 11364 N'Ice Chouffe 750 ml 54,9 kr
Belgien
Alkoholhalt: 10 % T9
Brasserie d'Achouffe Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Galatea Spirits AB Beställt:
40. 11326 Underlig Jul 500 ml 45,9 kr
Norge
Alkoholhalt: 6,5 % T9
Nøgne Ø det Kompromisslöse Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Brill & Co AB Beställt:
41. 11323 Fra Til 750 ml 79,9 kr
Danmark
Alkoholhalt: 8 % T9
Mikkeller Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Brill & Co AB Beställt:
42. 11319 Ayinger Winter-Bock 500 ml 29,9 kr
Tyskland
Alkoholhalt: 6,7 % T9
Aying F Inselkammer Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Brill & Co AB Beställt:
43. 11307 Åbro Julbock 500 ml 15,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 7 % T9
Åbro Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Åbro Bryggeri Beställt:
44. 11334 Spendrups Julbock 500 ml 17,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 7 % T9
Spendrups Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Spendrups Bryggeri AB Beställt:
45. 11355 Falcons Julmumma 500 ml 17,5 kr
Sverige
Alkoholhalt: 5,2 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:

Cider & Blanddryck

46. 11336 Xide Winter tangelo/ginger 330 ml 16,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 4,5 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
47. 11301 Xide X-mas 330 ml 16,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 4,5 % T9
Carlsberg Sverige AB Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Carlsberg Sverige AB Beställt:
48. 11302 Rekorderlig Julecider Äpple Kanel 500 ml 15,9 kr
Sverige
Alkoholhalt: 4,5 % T9
Åbro Bryggeri Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Åbro Bryggeri Beställt:

Glögg

49. 99598 God Jul Glögg 750 ml 20 kr
Sverige
Alkoholhalt: 0,3 % BAS
Saturnus Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Saturnus Beställt:
50. 4000 Blossa Vinglögg 750 ml 54 kr
Sverige
Alkoholhalt: 10 % T9
V&S Lanseringsdag: 17 november 96
Leverantör: V&S Group Beställt:
51. 96520 Blossa Vinglögg 750 ml 54 kr
Sverige
Alkoholhalt: 10 % T9
V&S Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
52. 96520 Blossa Vinglögg 2000 ml 139 kr
Sverige
Alkoholhalt: 10 % T9
V&S Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
53. 96506 Dufvenkrooks Vinglögg 750 ml 59 kr
Sverige
Alkoholhalt: 10 % T1
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
54. 96474 Tindra Vinglögg Utan tillsatt socker 750 ml 59 kr
Sverige
Alkoholhalt: 10 % T4
Saturnus Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Saturnus Beställt:
55. 8505 Blossa Starkvinsglögg Röd 750 ml 64 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % T9
V&S Lanseringsdag: 11 november 96
Leverantör: V&S Group Beställt:
56. 96510 Dufvenkrooks Original Starkvinsglögg 750 ml 69 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % BAS
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
57. 96462 Snälleröds Vinhandlarens Starkvinsglögg 750 ml 75 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % Ekologiskt odlad BAS
Snälleröds Ångbränneri Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Berntson Brands AB Beställt:
58. 96455 Smålandsglögg 750 ml 66 kr
Sverige
Alkoholhalt: 14 % T4
Svenska Frukt och Bärviner AB Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Svenska Frukt och Bärviner AB Beställt:
59. 96476 Åkesson Kronovalls Slott Glögg 500 ml 69 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % T4
Kiviks Musteri Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Åkesson Vin AB Beställt:
60. 96519 Blossa Starkvinsglögg Vit 750 ml 69 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % T2
V&S Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
61. 96478 Herrgårdsglögg Vitvinsglögg 750 ml 59 kr
Norge
Alkoholhalt: 12,5 % T1
Arcus Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Arcus Sweden AB Beställt:
62. 96517 Blossa Trestjärnig Glögg Spetsad med Cognac 500 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 21 % T2
V&S Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
63. 96512 Dufvenkrooks Prestige Starkvinsglögg 500 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T2
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
64. 96518 Blossa Trestjärnig Glögg Spetsad med Rom 500 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 21 % T2
V&S Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
65. 96464 Tindra Starkvinsglögg Spetsad med Rom 500 ml 74 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T1
Saturnus Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Saturnus Beställt:
66. 96463 Lucia Choklad Starkvinsglögg 500 ml 69 kr
Italien
Alkoholhalt: 15 % T2
Giulio Cocchi Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Oenoforos AB Beställt:
67. 96511 Dufvenkrooks Amore Vanilj 500 ml 75 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T1
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
68. 96505 Dufvenkrooks Amore Hjortron 500 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T2
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
69. 96504 Dufvenkrooks Xmas Delight 500 ml 69 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % T2
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
70. 96513 Dufvenkrooks Special Spetsad med whisky 500 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T2
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
71. 96514 Dufvenkrooks Multipack 5x200 ml 1000 ml 150 kr
Sverige
Alkoholhalt: 20 % T9
Dufvenkrooks Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Tegnér Hermansson AB Beställt:
72. 96460 Grythyttan Skogsglögg 750 ml 79 kr
Sverige
Alkoholhalt: 15 % T1
Grythyttan Vin Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Grythyttan Vin Beställt:
73. 96477 Åkesson Glühwein 750 ml 49 kr
Sverige
Alkoholhalt: 8,5 % T4
Kiviks Musteri Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Åkesson Vin AB Beställt:

Sprit

74. 10198 Grönstedts XO Christmas Cognac 500 ml 399 kr
Cognac, Frankrike
Alkoholhalt: 40 % BAS
V&S Group Lanseringsdag: 2 november 09
Leverantör: Philipson Söderberg AB Beställt: 6000
75. 10032 Sju Kryddors Julsnaps 500 ml 185 kr
Sverige
Alkoholhalt: 38 % T9
Saturnus Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Saturnus Beställt:
76. 10197 2009 Reimersholms Julsnaps 500 ml 199 kr
Sverige
Alkoholhalt: 38 % Ekologiskt odlad T9
V&S Group Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
77. 10196 2000 O.P. Andersson Christmas Edition 500 ml 299 kr
Danmark
Alkoholhalt: 40 % T9
V&S Group Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:
78. 10194 Rommehed Julakvavit 500 ml 192 kr
Sverige
Alkoholhalt: 37,5 % Ekologiskt odlad T9
Okänd producent Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Linde Vinhandel AB Beställt:
79. 10038 Esping Jul Bäsk 500 ml 189 kr
Sverige
Alkoholhalt: 32 % T9
Symposion International Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: Symposion International AB Beställt:
80. 10195 Aalborg Jule Akvavit 700 ml 309 kr
Danmark
Alkoholhalt: 47 % T9
V&S Group Lanseringsdag: 16 november 09
Leverantör: V&S Group Beställt:

Lite bakgrund

Lite bakgrund till "Månadens vinnyheter på Systembolaget":

BKWines korrespondent i Stockholm provar de nya vinerna som kommer på Systembolagets lista varje månad. Här hittar du bedömningar på de intressantaste vinnyheterna i ”månadsutsläppet” på Systemet.

Varje månad organiserar Systembolaget en nyhetsprovning där Sveriges samlade vinjournalister erbjuds tillfälle att testa vad som är nytt denna månad. (I dagens läge favoriserar Systembolaget tyvärr de skribenter som är medlemmar av Sveriges Vinskribenters Förening, till nackdel för de oberoende vinjournalisterna.)

På de här sidorna hittar du bedömningar av de mest intressanta vinerna, i vårt tycke, samt en lista på alla nyheter.

En rekommendation av ett vin är ju alltid fråga om personligt tycke och smak, samma sak gäller ju om man tycker viner är prisvärda eller inte. Så en vinrekommendation här behöver ju inte betyda att just du tycker att vinet är prisvärt eller extra intressant – och tvärt om! Till skillnad från många andra test är ju en vinprovning alltid så att man har rätt själv! Tycker du ett vin är bäst eller godast så är det det, i alla fall för dig.

Nyheterna kommer upp på denna sida varje månad så fort vi kan så titta in här runt månadsskiftet - om du inte prenumererar!

Hur fungerar poängskalan?

Så här fungerar poängskalan för bedömningarna av månadens nya viner på Systemet.

Vad innebär ”strategiska lanseringar” och ”tillfälliga nyheter”?

De flesta månader kommer många nya viner i Systemets ”månadsutsläpp”. För närvarande är det uppdelat i det ”tillfälliga sortimentet” (nyheter som bara köps in i begränsad mängd och i princip inte återbeställs, även om de blir populära), och på ”strategiska lanseringar”.

Strategiska lanseringar innehåller viner som kanske ska bli insläppta i det ”permanenta” sortimentet – om de säljer bra under det kommande året (eller ”standardsortimentet”, dvs det som är Systembolagets eget permanent lagerhållna sortiment. Till skillnad från det mer svårtillgängliga ”beställningssortimentet” där importörerna är tvungna att lagerhålla och leverera vinerna).

De ”tillfälliga” nyheterna har dock inte den chansen – tar de slut så blir det inte mer. (Det är nog inte många av oss konsumenter som lyckas hålla rätt på de olika sorters vinlanseringarna tyvärr, i den här ganska förvirrande konstruktionen. Däremot är det säkerligen många som blir besvikna på många ”tillfälliga” viner som är slutanmälda redan innan man hinner komma till butiken...)

Vad betyder BAS, T2, T5, T9 osv som står i listan?

Systembolagets sortiment är uppdelat i en rad olika moduler BAS till T9. BAS till T5 finns att köpa i en varierande mängd butiker runt om i Sverige (beroende på vilken kategori butiken tillhör). Ju högre siffra desto färre butiker. Modul T6 säljs enbart i vinkällarbutikerna men går av kunden att beställa hem till samtliga butiker och utlämningsställen runt om i Sverige. Modul T7 och T8 finns endast i de tre vinkällarbutikerna. I modul T9 ingår till exempel säsongsartiklar som rosévin, glögg och julöl.

I vilka butiker kan man köpa de olika vinerna?

Se ovan.

Varför har vi inte med ”släppen mitt i månaden” i listan?

Vinerna som finns med på den listan som kallas "småpartier och ej inkomna prover" ingår i modul T7. Dessa artiklar köps in i väldigt små kvantiteter och lanseras två gånger per månad, i början och i mitten av månaden. På grund av så små kvantiteter sker två lanseringar i månaden (dock ej samma viner), man gör så för att det inte ska bli tomt i vinkällardelarna. I vanliga fall finns endast de viner som är i T7-kategorin med lansering i början på månaden med i den information som vi får. De viner som lanseras i mitten på månaden får vi tyvärr inte någon information om från Systembolaget. Därför kan vi alltså inte skriva om dem.

Mitt-i-månaden-lanseringarna kallas av en del Systembolagets ”hemliga” släpp, och det kan man ju kanske förstå att det uppfattas som.

Ett sista tips

Sen vill vi också gärna ”tipsa” om att titta i Systemets katalog! I katalogen finns massor med goda viner som inte är nyheter – och som därför tyvärr inte får samma uppmärksamhet som de nya vinerna. Men vi slår gärna ett slag för att du ska upptäcka hela Systemets sortiment – både ”standardsortimentet” och i ännu större utsträckning ”beställningssortimentet” där det finns massor av bra viner, fast de inte är ”nya”.

.




Gratis nyhetsbrev !
Du får som tack ett exemplar VinNytt.
Tipsa en vän!
 FREE newsletter !
Recommend to a friend - click here !

-

 

 

 

 


Hem   |   Home   |   About   |   Contact   |   Wine Pictures   |   Wine Travel   |   The BKWine Brief   |   © Copyright BKWine