Wine Pictures from BKWine

      |   
 - Hem  |  Home
 - Sök    |  Search

Vad vi gör | Our Business
 - Vinresor
| Wine Tours
 - Kurser, provningar
  
|  Courses, Tastings
 - VinNytt
| BKWine Brief

 Information
 - Artiklar
| Writing
 - Restos, barer, butiker
  
|  Restos, Bars, Shops
 - Producenter
| Producers
 - Böcker
| Books
 - Länkar
| Links

 - Gastronomisk ordlista
  
| Food dictionary

 - Vinbilder | Wine Photos
    (more than 6000 images)

 - Om BKWine | About
 - Kontakta BKWine
  
| Contact BKWine
 - Subscribe!
 

   In English
 
 En français
   Suomeksi


 
 - Vinresor
 - Vinprovningar & Kurser
 - Restaurangtips

 - Bra Vinproducenter
 - Vinböcker
 - Vinbilder
 - Månadens nya viner
 - Vinskolan
 - Monopol-Bloggen
 - Bilderblogg: Vin
 - BKWine Brief Blog
 - BKWines Butik
 - Artiklar
 - Gästskribenter

Scandinavian Wine Fair in Paris 1996

 

Lördagen den 7 februari 2004 organiserade BKWine / Britt Karlsson en Skandinavisk Vinmässa i Paris – the Scandinavian Wine Fair in Paris.

Den Skandinaviska Vinmässan i Paris presenterar vinodlare och viner (samt andra drycker) gjorda av vinodlande skandinaver i vinländer: Frankrike, Italien, Spanien, USA, osv. Även andra branschfolk (handlare, cognacsproducenter mm) deltar. Inspirationen kommer från konsumentmässor (t.ex. Caves Particulières/Vignerons Indépendants i Paris) och branschmässor (Vinexpo, Vinordic, Vinisud m.fl.), men ambitionen för denna vinmässa är inte att vara en fackmässa. Vi vill istället att Skandinaviska Vinmässan i Paris ska vara ett informellt och avslappat evenemang där:

  1. Skandinaviska vinodlare och annat branschfolk kan presentera sina produkter för vinentusiaster
     
  2. Ett tillfälle för skandinaviska vinodlare och branschfolk att träffa varandra

Här nedan finner du ett referat från mässan som ägde rum 1996 samt en samling bilder från den vinmässan.

Utdrag ur VinNytt nr 9, oktober 1996.

Skandinavisk Vinmässa - för första gången i Paris!

Är det möjligt att ordna en vinmässa med enbart skandinavien-anknutna vingårdar? Ja, det fick alla som tagit sig till Svenska Klubben lördagen den 14 september klart för sig. Under denna lördagseftermiddag hade det dukats upp till avsmakning så vitt skilda ting som svensk punch och akvavit, mousserande vin gjort i Skåne och i Australien, "finsk" konjak och ett antal viner från Bordeaux, Provence, Collioure, Banyuls, Costières de Nîmes och Bergerac, från egendomar ägda av skandinaver. Hela 19 svenska, norska, danska och finska utställare hade kommit för att visa upp sina viner och andra ädla drycker.  

Hur blir man som skandinav vinodlare? Det kan vara svenskar som tröttnat på ekorrhjulen i Sverige och velat starta ett nytt liv i Provence som Elisabeth Arnerius på Château Saint-Estève i Provence. Eller en mångårig dröm som går i uppfyllelse som för Solveig Berglund, som säljer sina druvor till kooperativet i Les Arcs. Men vingården är inte alltid den enda sysselsättningen för dessa aktiva människor. Norrmannen J-O Willums pendlar mellan jobbet i Genève och sitt vackra Mas de Graviers i Provence där han också tar emot övernattningsgäster, anordnar konferenser, vinprovningar och konstevenemang. Ett litet Provence-paradis av bilderna att döma. Finländaren Juha Berglund sköter sitt vinslott Château Carsin i 1ère Côtes de Bordeaux och ger även ut en innehållsrik vintidning i Finland.  

Men det är inte bara i Frankrike som skandinaver gör vin. Det mest välberesta vinet på mässan kom från Australien. Thord Söderström, en f d ubåtsbyggare för Kockums, sadlade om totalt för några år sedan och blev vinbonde i Barossa Valley, strax norr om Adeleide. Vingården har han döpt till Viking Wines och hans mousserande vin heter Skumpa. Det gäller att inte glömma sina rötter.  

Med på mässan var den kanske mest kända svenska egendomen i Frankrike, Vin & Sprits Domaine Rabiega i Provence. Lars Torstenssons viner har överösts med beröm av franska vinskribenter och anses allmänt höra till de bästa i Provence. Vi fick prova hans tre Clos d'Ière-viner, det vita och de två röda, Cuvée I och Cuvée II.

 Birgitta Baud kunde skryta med att ha den minsta vingården på mässan. Vingården på 1/4 hektar (något större än vingården i Montmartre) köpte hon för tio år sedan och hon kallar den snarare sin vinträdgård än sin vingård. Hennes vin, som är vitt och har den spännande druvkombination Rolle och Sauvignon Blanc, dricks huvudsakligen på Birgittas krog i Stockholm, La Brochette.

 Henrik Facile hade tagit sig ner från Stockholm för att marknadsföra sin punch och akvavit, det privata alternativet till monopolets motsvarigheter. Går det att sälja punch till fransmännen? Han hade i alla fall en lång diskussion med IKEAs inköpschef i Frankrike.

 Producenten Cellier des Dominicains från Collioure med svensk delägare lärde oss att helhetsupplevelsen är viktig när man provar vin. Man ska inte bara prova vinet rätt upp och ner utan tillsammans med traktens specialiteter. Och mässbesökarna bjöds på "anchois au sel" och "anchois au vinaigre" tillsammans med inlagd röd paprika, färska nyplockade fikon (som odlas tillsammans med vinrankorna) och choklad. Att äta detta tillsammans med Collioure- och Banyuls-vinerna gav oss en ny dimension, om inte på livet, så i alla fall på vinprovandet.

 Lars Urban Petersson på slottshotellet Château des Vigiers i Bergerac lockar numera inte bara med golf och vackra miljöer utan även med viner gjorda av den kände Pomerol-önologen Michel Rolland (som även är en passionerad golfspelare). Bergerac ligger ju ett stenkast från Pomerol och Saint Emilion. Michel Rolland är konsult till ett flertal kända egendomar i Pomerol och har dessutom gjort sitt eget Château Le Bon Pasteur till ett av de bästa slotten i distriktet.

 På något sätt var ändå Åkessons mousserande viner från Skåne det mest exotiska inslaget på mässan. Åkessons trotsar ju naturens lagar genom att göra vin i Sverige, visserligen på importerade druvsorter, men i alla fall. Till det enklaste vinet, "Amadeus", tar man Muscat-druvor från Italien och till det exklusivaste, som heter Anders, uppkallat efter Anders Åkesson, tar man Chardonnay och Pinot Noir från Frankrike och använder champagnemetoden. Åkessons slott nära Kivik i Skåne, Kronovalls Slott, som väl får betraktas som Sverige enda vinslott, kan besökas på sommaren (då man anordnar en stor vinfestival) och har även hotell- och restaurangverksamhet.

PROVENCE
Chateau Saint-Esteve
V & S Domaine Rabiega
Baudomaine
Mas Des Graviers
Cellier Des Archers
Domaine Des Myrtes  

COSTIÈRES DE NIMES
Domaine De La Margue

 BORDEAUX
Chateau De Haux
Chateau Carsin
Chateau Fournas Bernadotte
Chateau Perenne  

COLLIOURE/BANYULS
Cellier Des Dominicains
 

BERGERAC
Chateau Des Vigiers
Chateau Thenac 

COGNAC
Domaine Du Maine Drilhon

SVERIGE
Åkesson & Söner
Facile & Co.
AB
Bränna Vingård  

AUSTRALIEN
Viking Wines

winefair_96_001 winefair_96_002 winefair_96_003
winefair_96_001.jpg winefair_96_002.jpg winefair_96_003.jpg
  Chateau Thenac Chateau de Haux
winefair_96_006 winefair_96_007 winefair_96_008
winefair_96_006.jpg winefair_96_007.jpg winefair_96_008.jpg
Mas des Graviers Baudomaine Baudomaine
winefair_96_011 winefair_96_012 winefair_96_013
winefair_96_011.jpg winefair_96_012.jpg winefair_96_013.jpg
Chateau Carsin Facile & Co Maine Drilhon
winefair_96_016 winefair_96_017 winefair_96_018
winefair_96_016.jpg winefair_96_017.jpg winefair_96_018.jpg
Cellier des Dominicains Chateau Perenne Chateau de Haux
winefair_96_021 winefair_96_022 winefair_96_023
winefair_96_021.jpg winefair_96_022.jpg winefair_96_023.jpg
Dominicains Chateau Carsin Fournas Bernadotte
winefair_96_026 winefair_96_027 winefair_96_028
winefair_96_026.jpg winefair_96_027.jpg winefair_96_028.jpg
Maine Drilhon Carsin Britt Karlsson having some funny business with Chateau Perenne
winefair_96_024 winefair_96_025 winefair_96_019
winefair_96_024.jpg winefair_96_025.jpg winefair_96_019.jpg
  Chateau Carsin Chateau Fournas Bernadotte
winefair_96_004 winefair_96_005 winefair_96_020
winefair_96_004.jpg winefair_96_005.jpg winefair_96_020.jpg
Domaine Rabiega Chateau des Vigiers  
winefair_96_009 winefair_96_010 winefair_96_015
winefair_96_009.jpg winefair_96_010.jpg winefair_96_015.jpg
Chateau St Estève Chateau St Estève Cellier Des Archers
winefair_96_014    
winefair_96_014.jpg
Dominicains
     
     
(c) Copyright BKWine      




Gratis nyhetsbrev !
Du får som tack ett exemplar VinNytt.
Tipsa en vän!
 FREE newsletter !
Recommend to a friend - click here !

-

 

 

 

 


Hem   |   Home   |   About   |   Contact   |   Wine Pictures   |   Wine Travel   |   The BKWine Brief   |   © Copyright BKWine