Svenska vinimportörer

En lång lista med svenska vinimportörer

A wine shop in Paris

A wine shop in Paris, copyright BKWine Photography

Listan gör inget anspråk på att vara fullständig. Det lär finnas runt 800 registrerade importörer (importlicenser). Om siffran är sann vet vi inte. Marknaden domineras av en handfull stora vinimportörer. Det finns även en aktiv grupp med små nischimportörer som specialiserar sig på en viss sorts vin: italienska viner, ekologiska viner, sydafrikanska viner etc. Och det finns en mycket stor grupp hobbyimportörer.

Vissa namn är överstrukna därför att de förefaller att inte längre finnas kvar eller inte är relevanta på den här listan (t.ex. bara ägnar sig åt sprit eller öl). Det är inte en fullständig listning eller katalog över alla svenska vinimportörer (det finns ingen) men det är den mest fullständiga lista vi känner till.

Mer om svenska vinimportörer:

Saknas något eller om något är felaktigt är vi tacksamma om du skickar oss ett meddelande.

Viktigt: letar du efter listan med svenska vinbutiker på internet, dvs de som säljer vin direkt till konsument, med hemleverans till dörren och inte via monopolisten Systembolaget så finns den här: Stora listan med vinhandlare på internet.

Stora listan med svenska vinimportörer

Senast uppdaterad: 9 juni 2017.

  1. Aeterno, www.aeterno.se
  2. Åkesson Vin, www.akessonvin.se
  3. Alambic Försäljnings AB, www.alambic.se
  4. Albert & Lily Wine Etc, www.albert-lily.com
  5. Allwine, www.allwine.se
  6. Altia:
  7. Ametller Scandinavia AB, www.ametller.se
  8. AMKA, www.amka-vin.com
  9. Andersson Wines International, www.anderssonwines.com
  10. Anton Zangerl, www.antonzangerl.com
  11. Apricot, www.apricot.se
  12. Arvid Nordquist Vin och Sprithandel, www.arvidnordquist.se/vin-och-ol/
  13. Astas Vinkälla, www.astasvinkalla.se
  14. Avando Wines → Winespotting
  15. Avivera, www.avivera.se
  16. Banus, banus.se
  17. Båstad Vinhandel, www.bastadvinhandel.se
  18. Bergs Vinhandel, www.bergsvinhandel.se
  19. Bevco → Altia
  20. BGS Wine Import → Primewine Group
  21. Bibendum → Altia
  22. Blentarps Vinimport AB, www.blentarpsvin.se
  23. Bolingua, www.bolingua.com
  24. Bonden och vinet, www.bondenovinet.se
  25. BonumVinum, www.bonumvinum.se
  26. Bornicon & Salming, www.bornicon-salming.se
  27. BraVin, bravin.se
  28. Bristly Wine, www.bristly.se
  29. Brix Wine Consultants, www.facebook.com/brixwineconsultants
  30. Brusquini da Bere, www.dabere.se
  31. Carovin → Oenoforos
  32. Casa Verde → Idala Gård
  33. Castle Wine Nordic AB, castlewine.se
  34. Cavarosa Wine, www.cavarosawine.se
  35. Cave du vineum i Sverige Vinimport, www.cave-vineum.se
  36. Cavisten, www.cavisten.se
  37. Cezar Beverages, www.cezargroup.com
  38. ChampagneHuset, www.champagnehuset.se
  39. Chris Wine & Spirits → Viva Wine and Spritis Group
  40. ClosProbus, www.closprobus.com
  41. Club Amarone, www.clubamarone.se
  42. Codorniu, www.codorniu.se
  43. Concealed Wines, www.concealedwines.com
  44. Concha y Toro Sweden AB, www.cytsweden.se
  45. Corseimport, www.corseimport.se, Korsika
  46. Da Bere → Brusquini da Bere
  47. Dedikerade viner, dedikeradeviner.se
  48. Divine, www.divine.se
  49. Domaine
  50. Edrington Sweden AB (ex Maxxium, Liquid Inspiration), www.edrington.se
  51. Eletheria Wine Group, www.eletheriawinegroup.se
  52. Enjoy Wine & Spirits (ex Enosvezia), www.enjoywine.se
  53. Enoterra, www.enoterra.se
  54. Expertwine Naturvin
  55. Fina Smaker AB, www.finasmaker.se
  56. Fine Wines Sweden, Oregon, www.finewinessweden.se
  57. Finovino, www.finovino.se
  58. Fondberg:
  59. Franska Kvalitetsviner → TM Kvalitetsviner
  60. Freixenet, www.freixenet.se
  61. Future Wines → Viva Wine and Spritis Group
  62. Galatea, www.galatea.se
  63. Gardo & Morris New Zealand Wine, www.gardomorris.com
  64. Giertz Vinimport → Viva Wine and Spritis Group
  65. GK Wines International, gkwines.se
  66. Gladivin,  gladivin.se
  67. Granqvist Vinagentur, www.granqvist-vin.se
  68. Grapes Fine Wine & Spirits, www.grapes.se
  69. Grapestyle Scandinavia, www.grapestyle.se
  70. Grythyttan Vin AB, www.grythyttanvin.se
  71. GT Vinimport AB – Selezione Barbro Guaccero, www.selezionebarbroguaccero.se, Italy
  72. Gullberg → Stockwine Group
  73. Handpicked, www.handpicked.se, ex:
    • A & L Handpicked Wines AB
    • Klunk AB
    • Nordic Beverage Company AB
  74. Happy Palate, happypalate.se
  75. Haugen-gruppen, www.haugen-gruppen.se
  76. Heba Trading, www.heba.se
  77. Henkell & Co Sverige AB, www.henkell-sverige.se
  78. Herdenstam Vinhandel AB, herdenstam.se
  79. Hermansson & Co
  80. Hjo Grosshandel, www.hjogrosshandel.se
  81. Hoff Vinhandel, www.hoffvinhandel.se
  82. House of Wines → Samplex
  83. Huset Satz Vin- & Matimport, www.satz.se
  84. Interbrands Wines & Spirits, www.interbrandsnordic.com
  85. Intermondi, www.intermondi.se
  86. Italmondo, → Matric Italgross
  87. ITM-Wine, www.itmab.nu
  88. Jakobsson & Söderström Vinhandel, www.js-vin.com
  89. Janake Wine Group, www.janake.se
  90. JO Performance Management → Finovino
  91. Johan Lidby Vinhandel, www.johanlidbyvinhandel.se
  92. JPC Wines, www.jpcwines.se
  93. Juvinum Wine Beer Spirits, juvinum.se
  94. Kajsa Wines → Vingruppen
  95. Kjeffes Bodega, www.kjeffes.se
  96. Klunk AB → Handpicked
  97. L & S Wine Delivery AB, www.lswinedelivery.com ??
  98. Lancel, www.lancel.se
  99. Legal Vintage Sweden AB → Vinalliansen Legal Vintage AB
  100. Levi Import AB, leviimport.se
  101. Liquorama, www.liquorama.se
  102. Magnum Wine, www.magnumwine.se
  103. Matric Italgross, www.matric.se/mondo
  104. Meadow Valley Wines, www.meadowvalleywines.com
  105. Meletis Imports, www.meletis.se
  106. Merchantelle, www.merchantelle.se
  107. Mero Wines → Viva Wine and Spritis Group
  108. Miguel Torres Sverige, www.torres.se
  109. Mission Wines & Spirits, www.missionws.se
  110. Modern Wines Sweden, → Fondberg
  111. Moestue Grape Selections, www.moestue.se
  112. Moët Hennessy Sverige AB, www.moet-hennessy.se
  113. Mondowine → Primewine Group
  114. Morewine, www.morwine.com
  115. Multibev → Primewine Group
  116. MURAM International AB, www.muram.com
  117. Nebbia Vinimport, www.nebbiavinimport.se
  118. Nigab, www.nigab.se
  119. NJ Consulting & Import, www.njconsultingimport.se, Croatia
  120. Nordic Beverage → Handpicked
  121. Nordic Wine Company, www.nordicwinecompany.com
  122. Nordic Wine Trade → Vinriket
  123. North57, www.n57.se
  124. Oenoforos
  125. Origo Wine & Whisky, www.origowine.se
  126. Peak Wine Partners, www.peakwinepartners.com
  127. Pernod Ricard Sweden, www.pernod-ricard-sweden.com
  128. Philipson Söderberg → Altia
  129. Pixbo Vin, www.pixbovin.se
  130. Portucastas, www.portucastas.se, Portugal
  131. Providential Wines & Spirits → Hermansson & Co
  132. Provinum, www.provinum.se
  133. Prästgårdens Vinhandel AB, www.prastgardens.com
  134. Premium Wines → Altia
  135. Primewine Group, www.primewinegroup.com:
  136. Rewine, www.rewine.se
  137. Robert Rask Vinhandel, www.robertrask.se
  138. Samplex, www.houseofwines.se
  139. Savino, www.savino.se, Italien
  140. Scanwine of Sweden, www.scanwine.se
  141. Seaside Tastes, www.seasidetastes.se
  142. Selected Wines Sweden SWS, web.comhem.se/swswine/index.html
  143. Selezione Barbro Guaccero → GT Vinimport AB
  144. Sevengrapes
  145. Sigva
  146. Solera → Primewine Group
  147. Spendrups Vin → Spring Wine
  148. Spirit of Avalon, www.spiritavalon.com
  149. Spring Wine, www.springwine.se
  150. Spruce Up, www.spruceup.se, champagne
  151. Stellan Kramer, www.stellankramer.se
  152. Stockholm Wine Importers AB → Stockwine
  153. Stockholm Wine Lab, www.stockholmwinelab.se
  154. Stockwine Group, www.stockwine.se
  155. Sundance Wines → Domaine Wines & Spirits
  156. Supreme Wine & Spirits AB, www.supremewine.se
  157. SvahnCru, www.svahncru.se
  158. Svensk Champagneimport AB, www.champagneimport.se
  159. Svenska Vinkompaniet, www.vinkompaniet.se
  160. Swedish Brand, www.swedishbrand.se
  161. Swedish Wine Cellar, www.swedishwinecellar.com
  162. Swedish Wine Import (Promatique), swedishwineimport.se
  163. Sydamerikaviner HB, www.sydamerikaviner.com
  164. Tegnér & Hermansson → Hermansson & Co
  165. Terrific Wines, www.terrificwines.se
  166. The Beverage Group, TDG Invest, thebeveragegroup.se
  167. The Wine Room → The Beverage Group
  168. The Wine Team → Viva Wine and Spritis Group
  169. The Wineagency → Vingruppen
  170. Theis Vine, www.theis-vine.se
  171. TM Kvalitetsviner (ex Franska Kvalitetsviner), www.kvalitetsviner.se
  172. TM Wine Trading AB, www.tm-wine.com
  173. Tomp Beer, Wine & Spirits, www.tomp.se
  174. Trans Nordic Selection, www.transnordic.com
  175. Treasury Wine Estates Sweden AB, www.tweglobal.com
  176. Triplus Vinhandel, www.triplusvin.se
  177. Tryffelsvinet, www.tryffelsvinet.se
  178. United Wineries Sweden AB, www.unitedwineries.com
  179. Valid Wines → Vingruppen
  180. Vin Syd, www.vinsyd.se
  181. Vin & Natur, www.vinnatur.se
  182. Viña Española, www.tempranillo.se
  183. Vinalliansen Legal Vintage AB, www.vinalliansen.se
  184. Vinette, www.vinette.se
  185. Vinetum, www.vinetum.com
  186. Vingourmet Sweden AB, www.vingourmet.se
  187. Vingruppen (Vinunic):
  188. Vinhus Örjan & Feuer, www.orjanofeuer.se
  189. Vinhuset Windrush AB, www.windrush.se
  190. Vinia → Sigva
  191. Vinik, vinik.se
  192. Vinitor, www.vinitor.se
  193. Vinkällaren Grappes Vinimport AB, www.grappesvinimport.se
  194. Vinkompaniet, www.vinkompaniet.nu
  195. Vino Grosso, www.vinogrosso.se
  196. Vinobele, www.vinobele.se
  197. Vinolin, www.vinolin.se
  198. Vinoliv, www.vinoliv.se
  199. Vinomatik, www.vinomatik.se
  200. Vinopia Wiens & Spirits, www.vinopia.se
  201. Vinovativa, www.vinovativa.se
  202. Vinovum → Vingruppen
  203. Vinsummum AB, www.vinsummum.se
  204. Vintage Import, www.vintageimport.se
  205. Vinunic → Vingruppen
  206. Viva Wine and Spirits Group, www.vivagroup.se:
  207. Wahlbergs Drycker, www.wahlbergsdrycker.se
  208. Ward Wines, wardwines.se
  209. Wester Wine & Food, www.westerwine.com
  210. Wicked Wine Sweden, www.wickedwine.se
  211. Wine List Sweden AB, www.winelist.se
  212. Wine Rebels, www.winerebels.se, Sydafrika
  213. Wine Trade Sweden AB, www.winetrade.se, organic
  214. Wine Waves, Facebook page, Osteuropa
  215. Wineagency → Vingruppen
  216. Winemarket → Viva Wine and Spirits Group
  217. Winepartners → The Beverage Group
  218. Winespotting, winespotting.se, (fd Avando Wines)
  219. Winevillage, winevillage.net
  220. Wineworks Sweden AB → Herdenstam Vinhandel AB
  221. Wineworld → Vingruppen
  222. Wish-IT, www.wish-it.com
  223. WSB The Beverage Company, www.wsb.se
  224. Zonum, www.zonum.se
  225. Åkesson Vin → Akesson Vin

Det är inte en fullständig listning eller katalog över alla svenska vinimportörer (det finns ingen) men det är den mest fullständiga lista vi känner till.

Bortfallit (eller inte aktiv med vin):

  1. A Wine in Sweden AB
  2. Åbro Bryggeri
  3. Ad Libitum Vinhandel
  4. Albarino, www.albarino.se
  5. Alvin
  6. Ancrona
  7. Arcus Sweden AB, www.arcussweden.se
  8. Australian Wine Direct AB
  9. Ave & Aja Vinhandel
  10. Bacardi AB
  11. Barlow Wine & Beer
  12. Berntson (Berntson Brands AB)
  13. Birra Mex
  14. Bizling Wine & Spirits
  15. BK Trading Scandinavia AB (Bent Karlsen Trading Scandinavia AB)
  16. BKS Europe
  17. BohusWines
  18. Boisson Wine & Spirits
  19. Bon Vino
  20. Brill & Co, www.brill.se
  21. C&C Vinimport
  22. Caveau
  23. Champagneshop
  24. Coulant
  25. Domestic Import
  26. Facile & Co
  27. Five Eyes Beverage Groups
  28. Gavin Wine
  29. Grand Vinum, grandvinum.se
  30. Great Brands (sprit & öl)
  31. Hamar Import AB
  32. Held Vinimport AB
  33. Holméus Wine
  34. I & M Vin
  35. ICA Menyföretagen
  36. Idala Gård
  37. Invinitum
  38. Intercoffee i Stockholm AB
  39. Italwine (verksamheten har integrerats med moderbolaget Ward Wines. Bolaget är vilande.)
  40. Izar Import
  41. Jivler Vinimport
  42. Kiviks Musteri AB, www.kiviksmusteri.se
  43. LWM Wine Import AB
  44. Lyberg Grand Wines
  45. Majola Wine & Spirits
  46. Mamma Mia Food & Beverage AB
  47. Maxxium Sweden / Liquid Inspiration → Edrington
  48. Mondivin Wine Trade
  49. Mårtsbo Konsult och VinNytt
  50. Occasion Wine AB
  51. Opifex Wines
  52. Otto Suenson
  53. Partico
  54. Partrade International
  55. Porto-Franco
  56. Primeur Vin
  57. Red & White Wine Sweden AB
  58. Renbjer & Magnusson (sprit)
  59. Rolander Saigne Handelsbolag
  60. Rowi Wines
  61. Saturnus AB
  62. Sawi South African Wine Import
  63. Sharabu, Sydafrika
  64. Signo d’Oro, www.signodoro.com
  65. Solutions AB, winesolutions.se
  66. The Real Ale & Cider Co
  67. Theis Vine
  68. TIWA, www.tiwa.se
  69. Uber Import
  70. V&S Vin & Sprit
  71. VidaDivina
  72. Vin Trägårdh
  73. Vinetcetera AB
  74. Vinkällaren i Norrland AB
  75. Vinriket (Nordic Wine Trade AB)
  76. Wanted Wines
  77. Wine Invest
  78. Wine Selection

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly
Share

This post is also available in: Engelska

, , , , ,

25 Comments to Svenska vinimportörer

  1. Mikael februari 25, 2012 at 20:42 #

    Ni har missat den bästa impotören av klassviner från Californien Vinovis!

  2. Mikael februari 25, 2012 at 20:43 #

    Sorry, Vinopia förståss!

  3. Mikael februari 25, 2012 at 20:44 #

    Å den e ju mä!

    • Per februari 25, 2012 at 22:04 #

      😉

  4. Django februari 27, 2012 at 17:43 #

    TM Wine Trading AB, med mestadels Sauternes.

    http://www.tm-wine.com/s/start_s.htm

  5. anders april 6, 2012 at 00:40 #

    en av de mer udda; Otto Suenson & Co AB som är en dansk vinimportör

    de säljer både till privatpersoner via http://www.suenson.dk, samt till systembolaget 🙂
    Det verkar dessutom som att de är något billigare på sin web (jag jämförde coppola directors cut pinot noir 2008 som kostar 1680 för 6 fl på bolis och 1647 på websajten)

    jag *tror* de betalar svensk moms och alkoholskatt vid distansförsäljning, men jag är inte 100 (det står att de är godkänd distansförsäljare och att det ingår alkoholavgift och moms i priserna, men det står INTE att det är svenskt godkännande, svensk moms och svensk alkoholskatt…)

    sen har vi en annan dansk : Theis Vine (http://www.theis-vine.dk/) de säljer till systembolaget (och till svenska restauranger) plus att svenska privatpersoner kan handla i deras web-butik, men här hittar jag inte ett ord om hur de gör med vare sig transporter eller svenska skatter,

    -anders

  6. Fredrik G (@bikerkayaker) september 5, 2012 at 18:14 #

    Cavisten Vinhandel, http://www.cavisten.se/ – Nu med mer information + ett antal viner i BS på Systembolaget.

    • Per september 10, 2012 at 11:13 #

      uppdaterat

  7. Per september 10, 2012 at 14:09 #

    OK, Fredrik & Anders. Uppdaterat

    • Christine november 24, 2013 at 13:30 #

      Hej Per
      Wish-IT AB är ny vinimportör i konceptet Wish-IT Gastronomi. Speciellt inriktning på Loire viner men konceptet handlar om att underlätta processen för att ta in i Sverige vinet du vill ha. Jag menar att om du har ett favorit vin eller önskar importera det som inte finns här och du smakade på i utlandet och det går inte att importera på ett lätt sätt kan vi ordna det och du hämtar ditt vin på din systembutik. Du slipper en del av besvär som finns i privatimport trots att processen med privatimport via en svensk vinimportör heter också privatimport 🙂
      Vi grupperar beställningar med matprodukter och vi försöker göra det smart. Delikatessgrossist på franskt vis på något sätt.
      En körning 28 november är klar och en körning 28 december ordnas för de som vill passa på

      http://www.wish-it.com

  8. jan duvdahl december 10, 2013 at 12:25 #

    Hej Per!
    Du skriver att det finns en handfull dominanta vinimportörer, vilka är dom?

    • Per Karlsson december 10, 2013 at 12:51 #

      Den statistiken finns på Systembolagets sajt.

  9. Nicolas Gullstrand januari 2, 2014 at 09:19 #

    Hej Per,

    Morwine är en ny importör med viner på Systembolagets BS, vinerna lanseras januari 2014. Morwine fokuserar just nu på kvalitetsviner från Tjeckien men kommer givetvis även att titta på andra vinproducerande länder eftersom vi gillar viner med karaktär och kvalitet.

    Gott nytt år! 🙂

    Mvh
    Nicolas

  10. Göran Nilsson juni 29, 2014 at 11:10 #

    Hej. Ni har glömt AB Blentarps Vinimport som enl ägaren funnits sedan 2003.

    • Per Karlsson juni 29, 2014 at 11:39 #

      Tack. Lägger till dem snarast. “Glömt” är väl kanske inte riktigt rätt. Det finns många importörer med ganska liten verksamhet som är svåra att hitta. Det är nog inte heller så fruktbart att titta på Skatteverkets licenslista eftersom det nog också är många som inte har någon egentlig verksamhet, även fas de har licens.

  11. Rudolf Sillén september 22, 2016 at 16:08 #

    I er lista saknas:

    ExpertWine Naturvin AB
    Specialist på naturvin och biodynamiska viner.
    http://www.naturvin.se

    Tacksam om ni vill komplettera listan.

  12. Klaus WARIS november 13, 2016 at 13:41 #

    Ser även att ni inte har Sevengrapes, som specialiserar sig på familjeodlare som gör lagringståliga kvalitetsviner. Bland annat Château Vieux Gabarey 2012 som släpptes I det exklusiva sortiment 1610021.

Leave a Comment

  Subscribe to comments:

Vill du veta när din kommentar har fått ett svar, eller prenumerera på inläggets kommentarer via e-post? Du kan även prenumerera utan att lämna en kommentar.

Dags att boka en vinresa?

 

Absolut!

 

Res med oss till Frankrike, Italien, Spanien, Kroatien, Portugal, Sydafrika, Chile, Argentina…

 

Vi kan mer om vin, och ger dig en bättre, härligare vinupplevelse.

 

Boka din vinresa här med BKWine Vinresor. Nu!

Boka en vinresa!
Prenumerera på BKWine Brief!

Fyll i din emailadress:


Gör dina vänner glada!

Och oss också. Dela och Gilla detta!