Wine Pictures from BKWine

      |   
 - Hem  |  Home
 - Sök    |  Search

Vad vi gör | Our Business
 - Vinresor
| Wine Tours
 - Kurser, provningar
  
|  Courses, Tastings
 - VinNytt
| BKWine Brief

 Information
 - Artiklar
| Writing
 - Restos, barer, butiker
  
|  Restos, Bars, Shops
 - Producenter
| Producers
 - Böcker
| Books
 - Länkar
| Links

 - Gastronomisk ordlista
  
| Food dictionary

 - Vinbilder | Wine Photos
    (more than 6000 images)

 - Om BKWine | About
 - Kontakta BKWine
  
| Contact BKWine
 - Subscribe!
 

   In English
 
 En français
   Suomeksi


 
 - Vinresor
 - Vinprovningar & Kurser
 - Restaurangtips

 - Bra Vinproducenter
 - Vinböcker
 - Vinbilder
 - Månadens nya viner
 - Vinskolan
 - Monopol-Bloggen
 - Bilderblogg: Vin
 - BKWine Brief Blog
 - BKWines Butik
 - Artiklar
 - Gästskribenter

  English version available here - - För engelska klicka här

Välkommen till BKWine Brief nummer 59, juni 2008
 

Klicka för nya programmet
med vinresor!

 

Klicka för att tipsa en vän
om BKWine Brief!

 

 Viner i sommarvärmen

Det är rekordfint väder i Sverige – och rekordförsäljning av rosévin. Svenskar gör nu som man alltid har gjort på franska Rivieran, dricker rosévin när solen skiner. Men skillnaden är att nu har många roséviner blivit riktigt goda. Det trodde jag knappt aldrig att jag skulle säga. Jag har länge, länge varit en rosévinsmotståndare men det är jag inte längre.

Och vet ni vad? Jag tycker till och med om Beaujolais. Rosé och Beaujolais var annars de viner som jag helst undvek i mitt tidiga vinliv. Nåja, man är väl inte sämre människa än att man kan ändra sig, och allt välgjort vin har sin plats i vinvärlden. Så, när ni har tröttnat på rosé – och om värmen håller i sig – gå då över till Beaujolais. Ett förträffligt vin när det serveras svalt – aldrig över 14 grader på sommaren! Faktum är att Beaujolais är ett unikt vin.

Få viner kan stoltsera men denna fina, friska frukt, helt fri från ekaromer. Ett besök hos ett par Beaujolais-odlare för ett par veckor sedan bekräftade precis detta: Beaujolais är värd att omvärderas. Allt är naturligtvis inte bra. Ibland dyker den omtalade skumbananen upp i alltför stora doser och frukten känns sötsliskig. Men å andra sidan, vilket distrikt producerar bara bra viner? Inget. Det gäller alltid att välja sin producent med omsorg.

Som sagt, man ändrar sig, man utvecklar sin smak ju mer man dricker och ju mer man lär sig. En del franska producenter har en teori om att Nya Världen-viner är för nybörjare och att dessa nybörjare sedan tröttnar på dessa viner och går över till de mer komplexa och eleganta ... franska! Säkert är det så för den grupp människor som intresserar sig för vin – därför att de vill upptäcka nya länder. Och naturligtvis inte bara Frankrike. Själv är jag på väg till Grekland för att där prova vin – och jag skulle tro att det inte blir ett enda glas retsina. Fast man vet aldrig. Till och med en retsina är säkert god i sin naturliga miljö. Med lite antika lämningar i bakgrunden.

Vinresor till hösten

Glöm inte att planera höstens vinresa innan ni går på semester! Det är hög tid att anmäla er till Alsace och Toscana i september och dröj inte heller för länge med anmälan till oktober- och novemberresorna. Känns det lockande att lära sig allt om champagne i november, inte minst hur man kombinerar den bubblande drycken med mat? Eller föredrar ni en tur i magnifika Douro-dalen i Portugal, Rhône och Provence eller klassiska Bordeaux, då vi också provar på att skörda vindruvor under en förmiddag? Under Languedoc-resan i oktober bor vi två nätter på Gerard Bertrands fina Château l’Hospitalet och under november-resan till spanska Katalonien står bl a spännande Priorato på programmet. Hjärtligt välkomna till vilken resa ni än väljer.

Britt

PS: Tipsa andra om Briefen !



Alla bilder är klickbara!

Alla tidigare nummer av Briefen finns här: Arkiv

 
Aktuellt från BKWine

Höstresorna med BKWine

bullet

10-14 september: Toscana - Anmäl dig nu!

Toscana! Bara namnet frammanar bilder på mjuka, cypressklädda kullar, olivträd och vackra renässansslott omgivna av vinrankor. Är vinerna från Toscana lika goda som landskapet är vackert? Absolut! Men följ med oss på denna resa och kontrollera saken själv på plats! Vi besöker förstås flera odlare i Chianti och gör en avstickare till Vino Nobile di Montepulciano. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

17-21 september: Alsace - Anmäl dig nu!

I Alsace är det fortfarande varmt och skönt i mitten av september. Druvorna är mogna och skörden är förmodligen i full gång. I tre intensiva dagar reser vi runt i distriktet och besöker vinproducenter, välkända och mindre välkända, men alla av hög kvalitet. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

1-5 oktober: Södra Rhônedalen med Provence

Under denna resa i härliga Provence ägnar vi oss åt vinerna i södra Rhônedalen, framför allt Châteauneuf-du-Pape, som verkligen genomgått en renässans, och västra delen av Provence, den del som är mest intressant ur rödvinssynpunkt. I södra Rhône finns även det stora området Côte du Rhône där några av de mest innovativa odlarna finns idag. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

8-12 oktober: Bordeaux

I Bordeaux finns de klassiska slotten och de klassiska vinerna men också mycket nytänkande. I tre dagar reser vi runt och besöker stora prestigeslott blandade med mindre kända slott som drivs med mycket passion och entusiasm. Médoc, Graves, Saint-Emilion och mycket mer. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

15-19 oktober: Languedoc

Det händer spännande saker i Languedoc just nu! Fler och fler ambitiösa producenter utmärker sig nu för sina högklassiga viner, både röda och vita. En upptäcktsresa i Languedoc som tar oss till några kvalitetsmedvetna odlare som verkligen tar tillvara den potential som Languedoc har. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

15-19 oktober: Veneto i norra Italien, Amarone, Valpolicella, Soave mm

Veneto är en av Italiens största och aktivaste vinregioner. Den intar med god marginal första platsen vad gäller produktion av kvalitetsvinerna DOC och DOCG. Veneto-vinerna är koncentrerade till trakten kring Verona. Veneto är ett mycket intressant vindistrikt idag, som har gått från produktion av opretentiösa, saftiga viner till komplexa, fylliga, ofta med bra lagringspotential. Bardolino, Valpolicella – med Amarone och Recioto – och Soave är några exempel... Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

22-26 oktober: Douro-dalen, norra Portugal

I ett dramatiskt vackert landskap längs Douro i norra Portugal växer druvorna på branta, terrasserade vingårdar i ett torrt och hett klimat. Det är druvor som så småningom ska avnjutas i form av portvin eller som de moderna högklassiga röda lättvinerna från Douro-dalen. En verklig upptäckarresa! Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

5-9 november: Katalonien, Penedes, Priorato

Kataloniens huvudstad Barcelona är en sprudlande stad med ett enormt utbud av intressant kultur, arkitektur och gastronomi. Och vinerna från distrikten runt Barcelona har också världsrykte och ibland t.o.m. kultstatus. Dessa är också ibland sprudlande, Katalonien är ju känd för sin cava, det spanska mousserande vinet. Mer info om resan på BKWine.com!

bullet

12-16 november: Vin och gastronomi i Champagne

Champagne – lyx och fest, och förstås mycket goda viner. Men Champagne är inte bara sprudlande vin, man har även en fin gastronomi, som vi ägnar oss särskilt åt på denna resa. Vi blandar besök på världsberömda champagnehus med familjeodlare, och med flera högklassiga luncher och middagar (några på stjärnrestaurang) för att ge dig en smak av både vinet och maten på denna lyxiga champagneodyssé. Mer info om resan på BKWine.com!

Anmäl dig nu för att vara säker på att komma med!

Skräddarsydda resor, företagsresor, resebyråer mm

Vi kan även skräddarsy resor på begäran, för dig och en grupp vänner, ditt företag eller en förening. Vill ni kombinera vinbesöken med andra aktiviteter är det inga problem. De flesta som tycker om vin uppskattar t ex gastronomiska studiebesök (osttillverkning, ankfarm, ostronodling osv, beroende på var i Frankrike man befinner sig) men man kan också kombinera resan med golf eller konst/kultur.

Andra resmål?

Det finns massor med spännande vindistrikt som vi gärna skulle vilja göra resor till – och som du kanske är sugen på att åka till. Så varför gör vi inte resor dit? Jo, det är områden som är så pass okända i Sverige att vi nog skulle ha svårt att få ihop en grupp... Är du andra områden, som inte finns på programmet? Har du en grupp likasinnade som kan vara en bra start för att få ihop en tillräckligt stor grupp för en resa (åtminstone en 6 till 8 personer, ju fler desto större chans att vi kan sätta ihop något) så hör av dig! Med en bra börja i ”din” grupp kanske vi tillsammans kan få ihop en tillräckligt stor grupp.

Du hittar bilder på www.bkwine.com/wine_pictures/photo_galleries.htm

 
Rekommendationer
Ett urval av vad vi provat, besökt och stött på nyligen

 □  Producenter

Cave d’Embres et Castelmaure, Corbieres, Languedoc
bp13-552-5209För att komma till byn Embres et Castelmaure kör man på slingrande vägar genom ett ödsligt, bergigt och vackert landskap. Att här hitta ett kooperativ som känns modernt, ja till och med trendigt, är inte vad man förväntar sig. Men Cave d’Embres et Castelmaure har lyckats med konststycket att övertyga sina medlemmar att kvalitet är det enda som gäller idag. Vinerna är goda; från trevliga, lättdruckna La Buvette till de mer seriösa La Grande Cuvée och Cuvée no 3. Etiketterna är ofta ungdomliga och moderna och bag-in-boxarna stilfullt designade. Nu kan kooperativet dessutom skryta med en alldeles ny, arkitektritad källare. Kallad av vissa ”un Guggenheim des Corbières”...
Klicka här för adress och fler rekommendationer.

Läs mer om vinproducenter i VinNytt och på sidan med favoritproducenter på www.bkwine.com

Läs mer om vinbarer, restauranger och butiker i VinNytt och på sidan med restaurangtips på www.bkwine.com.

 
Nytt från vinvärlden

Malbec från Paris!
030812-k687-0016Den välkända Paris-vingården Clos Montmartre har fått konkurrens från Hôpital Bretonneau, också i 18 arrondisemanget. Detta sjukhus med inriktning på äldrevård planterade för tre år sedan 125 malbec-plantor. I slutet av maj presenterade man stolt sin första årgång, Clos Bretonneau 2007, vinifierat på sjukhuset i en nyinredd källare med rostfria ståltankar. Ett trevligt, fruktigt och opretentiöst vin. För sjukhusdirektören Véronique Desjardins är denna lilla vingård en viktig del i behandlingen av patienterna (gamla människor i behov av sjukhusvård): ”Den väcker minnen till liv – vem har inte skördat vindruvor i sin ungdom? – Den blir ett samtalsämne och patienterna kan hjälpa till med skötsel och med skörd”. Att vin serveras till patienterna ser hon som en självklarhet. Som konsulterande vinmakare har Bretonneau engagerat Fabrice Durou från Château de Gaudou i Cahors. ”Clos Bretonneau är visserligen en mikrocuvée", säger han, ”men gjord enligt konstens alla regler och jag är stolt över denna årgång. Men vinrankorna är unga och vinet kommer att bli bättre!”
(Här är en kort video om sjukhuset, dock ej om vingården.)

5000 vinproducenter i USA
I USA finns det knappt 5000 vinproducenter ("bonded winery"). Hälften av dessa finns I Kalifornien, enligt en rapport från MKF Research LLC. Det här är de största staterna, räknat i antal vinproducenter (2005):
Kalifornien: 2275 vinproducenter
- Washington: 454,
- Oregon: 291
- New York: 245
- Texas: 141
Man kan förstå att det kan vara lättare för en vinentusiast att hålla reda på detta jämfört med t.ex. 10.000 producenter bara i Bordeaux. I det närmaste samtliga delstater har något "bonded winery".

Arealen uppodlad med druvor är totalt 608.000 acres / 246.000 ha (2005). Detaljer:
- Kalifornien: 474.000 acres / 192,000 ha
- Washington: 54.000 ac / 22.000 ha
- Michigan: 41.200 ac / 17.000 ha
- New York: 31.000 ac / 12.500 ha
- Philadelphia: 12.000 / 4.900 ha
- Oregon: 11.700 / 4.700 ha

Endast hälften av alla druvor används till att göra vin, vilket förklarar diskrepansen mellan listorna. Resten blir t.ex. russin och druvsaft. Totalt blir det alltså runt 120.000 ha vinproducerande mark, vilket är ganska snarlikt just Bordeaux. Den genomsnittliga arealen för en vinproducent blir därmed runt 50 hektar. Undrar vad siffran är för Italien eller Frankrike...

Ny e-tidning med artikel om t.ex. Rhônedalen
Fine Wine heter en gratis e-tidning om vin som man kan hämta på internet (www.finewine.nu). I det senaste numret, som just kommit ut, kan man bl.a. läsa om Rhôneviner och om den nya "diamantkorken", båda skrivna av BKWine, och även en hel del annat, t.ex. om Loire (Johan Franco Cereceda) och Miguel Torres.

Lars Torstensson vandrar vidare i vinets värld
[S] Lars Torstensson, svensk vinmakareLars Torstensson blev känd när han var "den svenske vinmakaren i Provence" på Domaine Rabiega, då ägt av Vin & Sprit. När V&S sålde Rabiega lämnade Lars gården och startade eget. Han blev konsult i vintillverkning och arbetar nu med ett flertal vinproducenter runt världen, många av dem sverigerelaterade: Canto Perlic, Brescou, l'Arnaud m.fl. Vi träffade Lars på Vinordic och han berättade om vad han gör idag och om hans erfarenheter från vinvärlden. Se hela vår videointervju här: intervju med vinmakare Torstensson. Och du hittar fler vinvideos på BKWine TV.

Hur gör man ett vinfat?
Making a wine barrel at C Gillet CooperageKanske inte en fråga som du ställt dig. Men det är faktiskt en ganska komplicerad process, som fortfarande idag i stora delar är ett hantverk. Vi besökte nyligen tunnbindaren Tonnellerie Gillet i Bourgogne (tillsammans med en grupp vinentusiaster på vårens bourgogneresa). Gillet förklarade för oss, och visade, hur man gör: att sätta i hop fatet, att göra rostningen (toast, chauffe) genom att elda i fatet, osv. Se hur det går till på vår video om att göra vinfat på BKWine TV. Och du hittar fler vinvideos på BKWine TV.

Vinordic – succé eller inte?
[S] Vinordic, vinmässa i SkandinavienDen stora svenska vinmässan Vinordic gick av stapel i mars. Det är framför allt ett branschmässa för professionella men i år hade man även två dagar öppna för allmänheten. Intrycken var varierade från vår sida: första dagen kändes nästan som ett stort cocktailparty, medan de följande dagarna verkade mer produktiva. Vi hörde många positiva röster från utställarna om att det hade varit produktivt. Men också en del besvikna röster om att det varit få besökare på "allmänhetens dagar". Och så som journalister kommande från ett annat land kan vi bara konstatera att sättet att ta emot journalister var tämligen märkligt. Men om du är nyfiken på att höra kommentarer och intervjuer med några personer på mässan (en världsmästarkandidat, några vinimportörer, en chefredaktör...) och höra lite om bl.a. den nya trenden med ekologiska viner så kan du titta på vår video från Vinordic.  Och du hittar fler video om vin på BKWine TV.

[E] Domaine de Nizas, LanguedocNya vinproducenter intervjuade på BKWine TV: Domaine de Nizas och Chateau St Jacques d'Albas
Både Domaine de Nizas och Chateau St Jacques d'Albas får räknas som "nya vågens" producenter i Languedoc. Chateau Saint Jacques d'Albas skapades för sju år sedan av en pensionerad bankdirektör och Domaine de Nizas har tio år på nacken, grundad av en fransk-amerikansk entreprenör som tidigare skapat Taltarni i Australien och Clos du Val i Kalifornien. Om du var med på vinresan till Languedoc i våras så hade du tillfälle att träffa dem båda, men för dig som inte var med så kan du se våra videointervjuer från egendomarna här: intervju med Domaine de Nizas och
[E] Graham Nutter of Chateau St Jacques d'Albasintervju med Graham Nutter på Ch St Jacques d'Albas.  Och du hittar fler video om vin på BKWine TV.

Och missade du resan i våras så kan du förstås komma med på vår Languedocresa i höst. Mer om vinresan till Languedoc här

Världens sämsta vinetiketter
Dr. Vino har gjort en underhållande tävling: Vilken är världens sämsta (fulaste, smaklösaste...) etikett? Det finns en uppsjö av dåliga etiketter men bara ett fåtal är verkligen usla och Dr. Vino har hittat några sådana. Vad sägs t.ex. om
- Cleavage Creek (jodå, med bild)
- Katterna från Zeller
- The Prisoner, med en ångestfylld bild som möjligen kan attrahera SM-fantaster
- The Horse's Ass (ingen förklaring nödig)
- Och varför inte Champagne Jacques Chirac...
Se etiketterna, och rösta, här.

Världens besynnerliga vinetiketter
En schweizare/schweiziska kallad wineman (eller winegirl) har en samling med originella (och ofta underhållande) etiketter: www.winegirl.ch/Languages/English.html. Där finns etiketter på en uppsjö olika, mer eller mindre bisarra, teman: uniformer, tjurar (Bull's Eye Madeira...), elefanter, erotik (The Sergeant's Mess...), brandmän (Riesling Brand!), grodor, humor, och till och med påvar. Ha så roligt.

Svensk vinbonde vinner pris i Spanien
[E] Interview at H de Mingorra / Uva in Alentejo, PortugalRickard Enkvist vann i april förstapris för sitt vin Sueños på en mat- och vinmässa i den spanska byn Ojén. Enkvist skapade efter trettio år i mediabranschen vingården Enkvist Wines i södra Spanien, framför ett femtiotal andra viner. Enkvist startad vingården för ett tiotal år sedan i den lilla bergsbyn Gaucín i Serranía de Ronda och sällade sig därmed till den växande skaran av Skandinaviska vinmakare. han gör tre olika viner: Suenos (dröm på spanska), ett rött vin gjort på Tempranillo, Eleonor, ett vitt vin av en blandninga moscatel och chardonnay, och Sofia, som är ett sött vin gjort på delvis soltorkade druvor. Mer on Enkvist viner här. 

Toskanas vinexport ökar
Toskana redovisar positiva siffror för sin vinexport: en ökning med 5.6% mellan 2006 och 2007. Största ökningen hade man till Indien: +661% för vitt vin (men från en infinitesimal siffra). Bland de mer signifikanta marknaderna så ökade exporten till England med 20%, Japan 17% och Schweiz 16%. USA sjönk däremot med 1.4%. Enligt siffror från Regione Toscana.

Mer om sherry
041006-151-5151Sherry är ju inte världens trendigaste dryck så i Sverige, som ju är extremt trendstyrt, är sherry nästan på utdöende verkar det som. Tyvärr. Många sherry, speciellt de torra, är underbara viner, inte minst som aperitif nu på sommaren (om den nånsin kommer hit till Paris). Därför vill vi gärna slå ett slag för en ny site som bara handlar om Sherry: "Vinos de Jerez etc...". Dessutom skriver de positivt om en utmärkt norskägd (!) sherry-bodega som vi också gärna slår ett slag för: Bodegas Fernando de Castilla. Drick mer sherry! jerez-xerez-sherry.blogspot.com/

Ekologiska vinare vinnare
Signature Bio har för 20e året genomfört en tävling för ekologiska viner. Bäst tyckte juryn om Mas Costeplane Pioch de l'Oule Rouge 2006 Vin de Pays d'Oc från Domaine Costeplane, som fick speciell guldmedalj. Juryn gav guldmedalj även till Domaine de Tavernel, Dom. Grand Corbière, Dom. Malavieille, Dom. de Gabelas, Dom. Bassac, och Dom. du Joncier. Hela prislistan finns på Millesime Bio

Södra halvklotets vinproduktion – kortprofil
ah28-255-5513Statistik nyligen publicerad av OIV (International Organisation of Vine and Wine):
Vingårdsareal:
- Argentina är sedan länge landet med störst vingårdsareal med 240.000 ha. Chile närmar sig snabbt och har nu knappt 200.000 ha. Den mest dramatiska ökningen står Australien för, nu (2007) har man 170.000 ha, upp från bara 70.000 ha 1995. Sedan kommer Sydafrika med 140.000 ha och Brasilien med 100.000 ha. Nya Zeeland, som man hör mycket om är har bara blygsamma 30.000 ha.
- Södra halvklotet har nu 11% av världens vingårdsareal, jämfört med 7% för 20 år sedan

Vinproduktion 2007:
- Argentina: 15 Mhl (ganska oförändrat de senaste åren)
- Australien: 10 Mhl (dramatiskt ner från nästan 15 Mhl pga torkan, efter att ha tredubblats från 5 Mhl 1995!)
- Sydafrika: 10 Mhl (stadigt uppåtgående trend)
- Chile: 8 Mhl (kraftigt uppåtgående trend)
- Brasilien: 3 Mhl
- Nya Zeeland: 1,5 Mhl
- Södra halvklotet har ökat från 13.3% av världsproduktionen till 18.2% på 20 år

Sammanfattningsvis: Argentina är störst men ligger på en stabil nivå. Australien har stigit som en raket, men föll dramatiskt 2007 både pga av torkan och av ekonomiska problem. Varthän i framtiden? Sydafrika och Chile är också kraftigt ökande, men ännu så länge långt efter i kvantitet. De övriga länderna är små producenter.

Vinkonsumtion:
-De flesta länderna har minskat sin konsumtion utom Australien där den gått upp med knappt 50% sen 1995. På 20 år har man gått ner från 13.4% till 11.6% av världens konsumtion.

Export
Den mest dramatiska punkten är alltså exporten! Alla stora producenterna har ökat exporten kraftigt, och så även Nya Zeeland:
- Australien: 8 Mhl exporterat
- Chile: 6 Mhl
- Argentina: 3.7 Mhl
- Sydafrika: 3 Mhl
- Nya Zeeland: 0.9 Mhl
- övriga länder har obetydlig export
Nu står södra halvklotet för 23.7% av världens vinexport, upp från 11.7% för 20 år sedan. Då ska man dock komma ihåg att den totala exporten har ökat under den tiden. Så även om t.ex. Frankrike och Italien har förlorat i procentuella marknadsandelar så har man i volym ändå ökat sin export.
(Källa: OIV presskonferens med generaldirektör Federico Castellucci.)

Tio bästa syrahvinerna
040513-108-CRW_0872_JFRHögst poäng i tävlingen Syrah du Monde gick till dessa tio viner:
- Australia Witchmount Estate Shiraz 2004 Witchmount Estate
- Canada Pillitteri Estates Shiraz Icewine 2006 Pillitteri Estate Winery
- South Africa Hartenberg the Stork Shiraz 2005 Hartenberg Estate
- France Saint Joseph AOC - L'Arzelle 2006 Les vins de Vienne
- France Minervois AOC - Cuvée St Fructueux 2005 Sarl Pujol Izard
- USA Earthquake Syrah 2005 Michael - David Winery
- Australia St Andrews Shiraz Clare Valley 2002 Taylors/ Wakefield Wines
- Chile Vina la Rosa Don Reca - Shiraz Cachapoal Valley 2006 Vina la Rosa sa
- France Saint Joseph AOC "Esprit de Granit" 2006 Cave de Tain l'Hermitage
- Argentina Callia Magna Syrah 2007 Salentein Family Of Wines

Köp vin i smyckesskrin
Nja, riktigt så roligt är det inte. Det är en av de stora producenterna i södra Frankrike, cooperative Les Vignerons de Buzet, som lanserar en elegant bag-in-box som ser ut som en s.k. Vanity Case. Vinet kallas därför Vinity Case och finns i läckert rosa förpackning, för rosé, eller milt pastellgrön för vitt vin. Ett tredje alternativ finns med en kartong som ser ut som en jättelik camembert (för det röda)... 

Vinkurs på Sotheby's
Auktionshuset Sotheby's håller en introduktionskurs i vin i London 8 juli. Kursen leds av Damian Tillson som är en av Sotheby's vinspecialister. Mer info från Alexandra Floyd på + 44 (0)20 7293 5727

Man kan hitta mycket spännande i årsredovisningar. Nedanstående information kommer från Systembolaget ABs senaste årsredovisning.

Antal produkter i sortimentet på neråtgående. Antal nyheter också.
bh10-453-5363Systembolagets sortiment innefattade i januari i år 2083 produkter, det är en minskning med 27% sedan toppåret 2005. Antalet (lätt-)viner i sortimentet är 1402 vilket är en minskning med 30% från samma år. Även antalet nyheter i sortimentet har minskat: 2007 kom det drygt 1400 nya produkter. I ett längre perspektiv har antalet stigit kraftigt. 1975 fanns det 668 produkter. Men visst räcker det med 1400 viner i sortimentet, eller hur? (Som jämförelse finns det ca 20.000 olika viner i Danmark och i vinbutiken Lavinia i Paris 6500 produkter.)

Varför super jämten?
Kan vara en motiverad fråga om man läser länsstatistiken. I Jämtlands säljs mest av alla produktkategorier. Per invånare. Mest sprit, mest vin, mest öl och mest cider. Totalt blir det 7,1 liter ren alkohol per innevånare. I Skåne län dricker man minst sprit, öl och cider, medan det är Jönköpings län som är måttligast vad gäller vin (det kan vi förstå när vi ser det mediokra sortimentet i systembutikerna på vår semester i Småland varje år...). Skåne är också lägst vad gäller totalkonsumtion: endast 2,9 liter ren alkohol per person. Eller kan det vara det gröna gräset på andra sidan gränsen som har effekt både i Skåne och Jämtland?

Vad betalar du för en flaska vin?
bd25-372-7282Inte mycket kan man väl summera det som. Här kan du se hur stor del av försäljningen, mätt i värde, som ligger under en viss prisnivå:

Röda viner
8 % kostar mindre än 40kr per 75cl
48% < 50 kr
89% < 80 kr
93% < 90 kr
96% < 100 kr

Vita viner
19% kostar mindre än 40 kr per 75cl
67% < 50 kr
93% < 80 kr
97% < 100 kr

Med andra ord, endast 3-4% av försäljningen består av viner som konsumenten betalar mer än 100 kronor per flaska för! Och om vi istället för värde räknar i volym så stiger förstås siffran – gissningsvis runt 98% av allt vin som säljs kostar då mindre än 100 kronor. Är vi verkligen så snåla? Varför inte ta en bulle mindre till kaffet och lägga en tia extra på vinet. Ger en klart större upplevelse!

Vad kostar då själva vinet?
bh14-455-5501Ta som exempel en flaska som kostar 50 kr. Så här fungerar då Systembolagets prissättning
- Moms, 25%: 10 kr – kvar 40 kr
- Fast påslag, vin: 3,50 kr – kvar 36,50 kr
- Alkoholskatt, 8,5-15% alkoholhalt: 16,18 kr (21,58 kr/l) – kvar 20,32 kr
- Rörligt påslag, 19% på inköpspriset: 3,24 kr – kvar 17,08 kr
- Inköpspris till SB m.a.o.: 17,08 kr...
Dra sen av transportkostnaden, så kanske man kan uppskatta att det som producenten får betalt blir runt 15 kronor flaskan. Kan man göra bra vin för 1,50 euro?

Skandinavien dyrast för vin, sprit & öl
Eurostat har publicerat en rapport som heter Eating, Drinking, Smoking – Comparative Pricing Levels, där man jämför prisnivåerna inom 37 europeiska länder. Vi skandinaver ligger förstås nästan ohotat i topp. Så här ser index ut för alkoholhaltiga drycker:
- Norge: 229
- Island: 226
- Irland 181
- Finland 170
- Storbritannien: 152
- Sverige: 145
- Danmark: 128
- EU-27: 100
- Frankrike: 91
- Tyskland: 82
- Spanien: 81
Hur det stämmer överens med att vin av många anses vara billigt i Sverige i internationell jämförelse vet vi inte. (Visst, vissa exklusiva viner är förvisso ibland jämförelsevis "billiga" (o-dyra?) i Sverige, men som vi sett, är det ju inte många som har någon glädje av det.)

Systembolagets vinst: 259 miljoner kronor
bd30-374-7458Slutligen kan man notera att vinsten blev 295 miljoner kronor på en omsättning på 20,2 miljarder. Rörelseresultatet var 310 miljoner kronor, dvs 1,5%. Företagsledningen på åtta personer uppbar tillsammans total lön och andra ersättningar på 17,8 miljoner kronor. Bäst betald var VD Anitra Steen som erhöll lön och annat motsvarande 3 265 444 kronor (en ökning med 14% från 2006).

Ch Latour-chef och roussillonproducent köper vingård i Rhône
Frederic Engerer, chef på Chateau Latour i Bordeaux, och Jerome Malet från Domaine Sarda-Malet i Roussillon har tillsammans köpt Domaine Fort Boneau i Rhônedalen. Fort Boneau har 18 ha med vinrankor, huvudsakligen Grenache, men även en del Syrah. Egendomen ligger nära den kända Domaine Gramenon. Enligt Decanter.com

Fransk reform av vinlagstiftningen på gång
Frankrike har presenterat en plan för att (relativt) radikalt göra om lagstiftningen i Frankrike. Viner kommer att delas in i tre kategorier:
- VdF - Vignobles de France, som ersätter Vin de Table. Etiketten kan ange t.ex. druvsort och årgång, vilket idag är förbjudet för VdT. Vinet kan produceras med modern teknik som t.ex. ekflisor och tillsats av tannin, citronsyra, koncentrerad druvmust (vilket är vanligt förekommande i många områden utanför Frankrike).
- IGP – Indication Géographique Protégée, dvs skyddad geografiskt område. Ersätter dagens Vin de Pays
- AOP – Appellation d'Origine Protégée, som motsvarar dagens Appellation Controlée (AOC)
Förvisso verkar VdF vara ett konstruktivt steg framåt jämfört med dagens förlegade VdT-regler, i synnerhet vad gäller etikettering, men i hur stor utsträckning resten bara är en fråga om att döpa om existerande kategorier (varför?) får vi se när mer detaljer om planen kommer fram. Läs mer på Decanter.com eller TimesOnline.co.uk

Robert Mondavi död
Den kaliforniska vinlegenden Robert Mondavi avled 16 maj vid nästan 95 års ålder. Mondavi var under många år en av centralfigurerna i den amerikanska vinvärlden och var kanske den som bidrog mest till att göra Kaliforniska kvalitetsviner kända runt om i världen. Han byggde upp vinfirman med hans eget namn till att bli en av de ledande producenterna men sålde företaget för några år sedan efter en komplicerad familjekonflikt. decanter.com

Côtes de Bordeaux får godkänt – de fem kottarna som blev fyra
Appellation Côtes de Bordeaux har blivit godkänt av INAO som ny appellation. Den kommer att gälla från 2008 års skörd. Appellationen finns I två varianter: CdB "kort och gott", samt CdB med tillägget Blaye, Castillon, Cadillac eller Franc. (NB: C d Bourg valde att dra sig ur samarbetet.) vinimarket.com

Dyrare att bli vinbonde i Frankrike
Priserna fortsätter uppåt för vingårdar i Frankrike. I genomsnitt steg priserna med 11% under 2007. Mest steg dem i Cognac (17,8%), i Champagne (17,1%) och i Bordeaux (13%) enligt senaste officiella statistiken från SAFER. Vissa områden drabbades dock av fallande priser, t.ex. Cahors, Monbazillac och Buzet i sydvästra Frankrike. Läs mer på wine-business-international.com

Har du ett nyhetstips eller något du tycker skulle passa här? Skicka mig ett email: winebrief@bkwine.com

 
Kalendarium

- - Frankrike:

bullet

21-25/6 2009, Bordeaux: Vinexpo, www.vinexpo.com

bullet

2-4/7 2009, Angers: In Vino Analytica Scientia, www.angers.inra.fr

- - Sverige:

bullet

10/6, Stockholm: Dryckesauktion, Systembolaget

bullet

11/6, Stockholm: Australian Wine Club sommarfest och provning, www.australianwineclub.se

bullet

13/9, Malmo: Prowine Vinmässa,  www.prowine.se

bullet

24-25/10, Örebro: Fina viner & Champagne i Badhuset, www.dinmasspartner.nu

- - UK, Belgien, Schweiz, Spanien, Danmark, Norge...:

bullet

30/6-2/7, Stavanger, Norge: Bocuse d'Or, www.vinoteca.no

bullet

30/6-2/7, Stavanger, Norge: Nordiskt mästerskap i Sommellerie, www.vinoteca.no

bullet

14-16/8, Oregon: Wine Economists-konferens, www.wine-economics.org

bullet

20/9, Kopenhamn: Rhonefestival, www.rhonefestival.dk

Vinauktioner:

bullet Sotheby's
bullet Christie's
bullet Bruun Rasmussen (Danmark)
bullet Thomas Høiland (Danmark)
bullet Zachys (USA)
bullet WineField (Holland)

Är det något du saknar här? Skicka mig ett email: winebrief@bkwine.com 

 
Post Scriptum
Dela med dig till andra vinintresserade !

Skicka gärna det här nyhetsbrevet till vänner och bekanta och rekommendera dem att prenumerera !

 
Prenumerera: www.bkwine.com/bkwine_brief/bkwine_brief.htm

Avsluta Prenumeration: Det finns en avregistreringslänk längst ner på sidan.

Byta Email-adress: Registrera bara din nya email som vid ’prenumerera’. Ta bort den gamla adressen med ’avsluta’.

Copyright © Britt Karlsson, BKWine
www.bkwine.com
info@bkwine.com

 




Gratis nyhetsbrev !
Du får som tack ett exemplar VinNytt.
Tipsa en vän!
 FREE newsletter !
Recommend to a friend - click here !

-

 

 

 

 


Hem   |   Home   |   About   |   Contact   |   Wine Pictures   |   Wine Travel   |   The BKWine Brief   |   © Copyright BKWine